1-066 Karpatská Ukrajina

( Карпа́тська Украї́на )

(doplněno – listopad 2022)

Jasiňa – z obálky Tribuny Filatelistů

Wikipedie

Na území Podkarpatské Rusi zmenšeném o maďarský zábor po Mnichovu měla být vyhlášena republika Karpatská Ukrajina. Pro tuto událost byla připravena jedna známka vydaná při příležitosti 1. sněmu Karpatské Ukrajiny v Chustu.

Pro tuto známku byla předlohou známka ČR vydaná 22.10.1928 k 10.výročí republiky. Známka Karpatské Ukrajiny byla uvedena do poštovního provozu 15.3.1939 a používala se jen několik hodin, než maďarská vojska obsadila Chust. Dle katalogu Jana Verlega (viz externí linky) byly dopisy s touto známkou odeslány 15.3.1939 i z Perečína. Stejný motiv “Jasiňa” se pak objevil na vydání v Londýně o 4.5 roku později:

Londýnský aršík 1943

 


Další informace a ukázky :


 

PŘETISK JASIŇA 1939

Na některých našich aukcích se můžete setkat s přetisky se znakem ukrajinského trojzubce na známkách Československa. Vydání bývá označováno jako privátní přetisk Jasiňa 1939.

Převzato ze stránek Brnofila

První varianta přetisku byla vyrobena několika gumovými razítky s trojzubcem. Druhá vznikla s pomocí kovového razítka a to obsahuje znak trojzubce obkroužený v dolní polovině ukrajinským textem “SLAVA UKRAINI!” v azbuce. Na aukci Burda č.40 se objevil i údajný doklad zaslaný z Jasini do protektorátu.

Převzato ze stránek burda-auction.com

Kromě razítka z Jasini se na internetu objevují i razítka Hust/Gust(!) s datem 4/1939 nebo Mukačevo s datem 11/1938(!). Na Aukru byl nabízen trojzubcový přetisk dokonce na známce Karpatské Ukrajiny.

Převzato ze stránek aukro.cz

Dle mého se nyní jedná o soukromou aktivitu spekulanta(ů) nebo vtipálka(ů) s mottem: Mám razítko a nebojím se ho použít a zkusím něco vydělat ! Je také možné, že původní privátní počin z časů okupace je v současnosti napodobován.

Velmi podrobné informace se dočtete ve studii Soukromé přetiskové vydání Jasiňa  – březen 1939, kterou napsal pan Pavel Cais a najdete ji na webu postoveznamky.sk.

 

 

ZAJÍMAVÉ EXTERNÍ LINKY:

  • Zajímavá publikace mapující poštovní provoz Karpatské Ukrajiny v období výrazně přesahujícím krátkou existenci ZZ 1-066 se jmenuje “Carpatho Ukraine Postal History and Stamps, 1786 – 2000”. Autorem je Ing. Jan Verleg z Nizozemí.

    Rozšířené vydání z roku 2008 je k dispozici online na stránkách isuu.com. Kapitola o ZZ 1-068 začíná na stránce 114 (poř.č. 164)  – 14.12.2018

  • V rámci UPNS (Ukrajinské filatelistické a numismatické společnosti) vznikla studie o známkách a dokladech na území Karpatské Ukrajiny. Tu naleznete na stránkách upns.org – 14.12.2018


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---