ANTARKTIDA

(doplněno – březen 2021)

OBLAST

( 19 ZZ )

 

Antarktida_Atlas
Mapa z atlasu ATLANTICA

Přikládám navíc mapu zahrnující širší oblast okolo jižního pólu a také větší polární základny:

antarctica_map
Zdroj: www.nationsonline.org

Wikipedie


Zjistil jsem (díky Káťo), že v roce 2000 byl hydrografy definován nový oceán – pod názvem Jižní (ledový) oceán. Zahrnuje oblast přibližně od 60. jižní rovoběžky až k Antarktidě. K jeho mezinárodnímu uznání došlo pouze částečně, takže zatím platí i původní zeměpisné atlasy.

Mapka z Wikipedie

S označením Jižní oceán se můžeme setkat také na známkách. Jako příklad uvádím aršík Rossovy dependence z roku 2010:

Aršík Velryby Jižního oceánu

 

Rozčlenění vydání:

 

 • Kontinent a polární oblast
Argentinské antarktické území Australské antarktické území Britské antarktické území
Falklandské dependence Francouzská jižní a antarktická území * Grahamova země (Falkl. dep.)
Chilská Antarktida * Jižní Orkneje (Falkl. dep.) Jižní Shetlandy (Falkl. dep.)
Ostrov Petra I. Rossova dependence ………….

Označení “ANTARTICA CHILENA” , které se objevuje na Chilských známkách je nejednoznačné. Může označovat buďto Chilské antarktické území (které si stát neúspěšně nárokuje v Antarktidě), nebo stejně nazvanou provincii, která je součástí regionu Magalhãesův region a chilská Antarktida. Tato provincie se rozkládá na jihu Ohňové země a zahrnuje souostroví Idelfonsovy ostrovyOstrovy Diega Ramíreze. Obě souostroví mají celkovou rozlohu menší, než Monako. Na ostrově Gonzalo (Ostrovy Diega Ramíreze) je výzkumná stanice.

 

 • Ostrovy v subantarktickém pásmu
Bouvetův ostrov Crozetovy ostrovy Jižní Georgie (Falkl. dep.)
Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy Kergueleny Macquarie
Ostrovy prince Edwarda Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam

K polární filatelii řadíme díky klimatu také mnohé ostrovy v subantarktickém pásmu. Pěkně zpracovaný seznam naleznete na Wikipedii. Pro některé ostrovy v subpolární oblasti může být použito i vydání uvedené v sekci “Pevninské polární oblasti a ostrovy”. Konkrétně se jedná o souostroví patřící Francii a Chile. Viz výše (*). Členění subantarktických ostrovů můžeme realizovat např. geograficky nebo politicky.

 

.

 • Zahraniční základny

Seznam naleznete na Wikipedii. Pro podrobnější informace z hlediska jednotlivých „mateřských“ ZZ doporučím Markův filatelistický atlas – Antarktida a Arktida z roku 2003 (dá se koupit za 300,- Kč), v němž je to detailně popsáno. Od doby vydání atlasu přibývají další antarktické základny.

Většina zemí, které realizují svůj antarktický výzkumný program je sdružena do organizace COMNAP. Všimněte si, že jejich oficiální stránky www.comnap.aq jsou hostovány na TL doméně .aq vyhražené pro antarktidu. Na těchto stránkách naleznete mj. krásně zpracovaný Katalog antarktických stanic členských zemí, na který mě upozornil p. Boháček. Z tohoto katalogu jsem právě využil některé obrázky.

Pro ty z Vás, které dění v Antarktidě zajímá doporučuji výborné často aktualizované italské stránky stránky W.A.P. Worldwide Antarctic Program . Příspěvky jsou v angličtině.

Nové země se základnami v Antarktidě po roce 2003:

Česká republika (2006)
Rumunsko (2006)
Foto: David Hosken (antarctica.gov.au)
Bělorusko (2007)
Nizozemí (2013)

 

V přípravě:

Turecko (2019 ?)
– V únoru 2019 se uskutečnila turecká antarktická expedice, během níž byla vybudována dočasná základna. Stálá základna se zatím plánuje. Blíže viz články na webech aa.com.trwaponline.it, z nichž přebírám i obrázek.

 

Články o polárních stanicích související s Českem nebo Slovenskem na tomto BLOG-u:

Mendelova polární stanice
Nelson Island

 

 • Expedice
Adélina země Bouvetův ostrov Byrdova II. ant. expedice
Transantarktická expedice Viktoriina země Venezuelské expedice
Země krále Edwarda VII.

Často pro mnohé zajímavé polární výpravy nebyly vydány speciální známky. Můžeme je však dokumentovat poštovními doklady. Ty, ktreré pocházejí z 19. a počátku 20. století, bývají velmi ceněny a pro běžného sběratele jsou bohužel nedostupné.

KL německé polární výpravy 1901-3 – Kerguelen Ins. – prodáno za 4.250,-$

Pro představu, jaké parádní exponáty mají movití sběratelé šanci získat se můžete podívat na archív aukce Spink na serveru stampauctionnetwork.

 


Další informace a ukázky:

 


 

ADÉLINA ZEMĚ

Známka Adéliny země se dá získat od 300,- do 2000,- Kč, záleží na štěstí a solidnosti prodejce. Obálky z původní výpravy z konce 40.let nejsou příliš běžné.
obalka_AdelinaZemeVyskytují se i s původní známkou Madagaskaru, tj. bez přetisku:

obalka_AdelinaZeme_2

 

ARGENTINSKÉ ANTARKTICKÉ ÚZEMÍ

obalka_ArgentinaAntarctic

 

AUSTRALSKÉ ANTARKTICKÉ ÚZEMÍ

obalka_AAT

 

BOUVETŮV OSTROV
obalka_BouvetOya_Cherrystone_2015_2800USD
Obálka prodána na aukci Cherrystone v roce 2015 za 2800 USD

 

Viz také příspěvek Bouvetův ostrov – Bouvet øya ze dne 3.7.2017.

Varování 12.7.2019: Dnes jsem zaznamenal podvodnou nabídku na kolekci fantazijních přetisků Bouvet oya – nabízenou prodejcem stampsfrench na eBay. Už tam jsou i nějaké příhozy a i na nesmyslných variantách. Mimo jiné nabízí i další podezřelé přetisky (Victoria Land,…).

Takže POZOR !
Uvidíme, zda a za kolik se kupující nechají nachytat …

 

!!! FAKES !!!

 

 

BRITSKÉ ANTARKTICKÉ ÚZEMÍ (BAT)

obalka_BAT

 

BYRDOVA II. ANTARKTICKÁ EXPEDICE

obalka_Byrd

 

FALKLANDSKÁ DEPENDENCE

obalka_FalklandDep

 

FRANCOUZSKÁ JIŽNÍ A ANTARKTICKÁ ÚZEMÍ (TAAF)

Do tohoto územního celku patří dle Wikipedie následující distrikty:
Adélina země
Crozetovy ostrovy
Kergueleny
Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam
Roztroušené ostrovy (Bassas da India, Europa, Glorieuses, Juan da Nova, Tromelin), které neleží v subantarktickém pásmu

Zajímavost: Z mnohem starší doby (16. století) je známo uzemní označení Antarktická Francie, který však se současnými polárními oblastmi nemá pranic společného.

– Adélina země

obalka_TAAF


.

– Crozetovy ostrovy

Skupina šesti malých ostrovů:

Na ostrově Ile de la Possession se nachází francouzská výzkumná stanice Alfred Faure, která byla uvedena do provozu v roce 1964.

 

– Kergueleny

Pro toto souostroví se uvádí fantazijní vydání z devadesátých let 19. století. Informace se objevily v časopisu La Gazette Timbrologique.

Konkrétně v čísle 4 z roku 1894. Na straně 144 auto píše: ” D’après des renseignements dont nous pouvons affirmer l’authenticité, nous sommes en mesure d’annoncer à nos lecteurs que la collection des nouveaux timbres coloniaux , type passe-partout de 1892, va s’enrichir d’une nouvelle série portant dans le cartouche inférieur l’inscription “ILES KERGUELEN” : ces îles concédeés par legouvernement à M. E. Bossiére sont situées dans l’Océan Indien, bien au-dessous de l’île Maurice, par 49° de latitude australe et 67° de longitude orientale. ”

Volně přeloženo: Na základě informací, jejichž pravost můžeme potvrdit, můžeme našim čtenářům oznámit, že kolekce nových koloniálních známek, všeobecného typu 1892, bude obohacena o novou sérii se spodním nápisem „KERGUELENOVY OSTROVY“ : tyto ostrovy, které vláda přenechala M. E. Bossiérovi, se nacházejí v Indickém oceánu, hluboko pod ostrovem Mauricius, na 49° jižní šířky a 67° východní délky.

Jména bratrů, kteří měli ostrovy ve správě mají být správně uvedeny: Henry a René – Émile Bossière. Ostrovy jim byly pronajaty od 1.1.1893 na dobu 50 let. Samozřejmě, že se jedná o bogusy nebo dokonce o žert. Pokud by “známky” skutečně někdo neoficiálně vyrobil, mohly by vypadat třeba následovně:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

V roce 1951 vybudovala Francie na ostrově Grande Terre vědeckou základnu Port-aux-Français.

 

– Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam

Velmi osamocené souostroví, které se sestává ze dvou 60 km vzdálených ostrovů Nový AmsterdamSvatý Pavel.

Pošta je odesílaná z vědecké základny Martin de Vivies, vybudované v roce 1950 na severu ostrova Amsterdam.

Obálka se známkou zobrazující továrnu na zpracování humrů na ostrově Svatý Pavel v roce 1931. Blíže viz příspěvek pana Boháčka “Opuštění otroci” na ostrově Svatého Pavla z roku 2019.

 

 

GRAHAMOVA ZEMĚ

obalka_GrahamLand

 

CHILSKÁ ANTARKTIDA

obalka_ChilenaAnt

 

JIŽNÍ GEORGIE

obalka_SouthGeorgiaFalklandZa tuto pěknou obálku prodejce požaduje značných 500 USD. Novější obálku seženete 100x levněji.
obalka_SouthGeorgia

 

JIŽNÍ GEORGIE A JIŽNÍ SANDWICHOVY OSTROVY

obalka_SouthGeorgiaSSI

 

JIŽNÍ ORKNEJE

obalka_SouthOrkneysFalkland_20USD

 

 

JIŽNÍ SHETLANDY

obalka_SouthShetlands

 

 

MACQUARIE

Ostrov Macquarie náleží Austrálii a nachází se zhruba v půli cesty mezi australským kontinentem a Antarktidou. Stanice Macquarie Island Station byla zprovozněna v roce 1911 (Douglas Mawson).

Obálka frankovaná známkami AAT byla odeslána panu Polanskému do ČSSR dne 6.12.1985

 

 

MENDELOVA POLÁRNÍ STANICE

Dopis z doby výstavby stanice s podpisy mnoha účastníků. Odeslaný v březnu roku 2006 chilskou poštou ve městě Punta Arenas. Stanice byla zprovozněna v únoru 2007.

Dopis z Mendelovy polární stanice odeslaný v lednu 2008. Frankováno argentinskou známkou na nejbližší základně Marambio, vzdálené 70 km.

Získat reálnou obálku nebo pohlednici ze stanice je možné i prostřednictvím stránek Českého antarktického nadačního fondu , který máte možnost takto podpořit.

 

NELSONŮV OSTROV

Příležitostná dopisnice k 10. výročí stanice vydána p.Mauerem v Brně v nákladu přes 500 ks. Razítko navrhl pan Boháček.

Ke 20. výročí vyšla tato hezká dopisnice, která prošla poštou přes Chilskou základnu Eduardo Frei na Jižních Shetlendách. Další “kulaté” výročí nastane za rok a půl od doby, kdy toto píšu.

Více se dočtete v prvním společném příspěvku ZÁKLADNA ECO NELSON ze září 2017.

Doplněno 22.8.2018: Pro polozapomenutou stanici ECO Nelson se začíná blýskat na lepší časy. V říjnu roku 2017 byl publikován dokument Masarykovy univerzity v Brně nazvaný: Záměr realizace národního vědeckého programu spojeného s pravidelným sezónním provozem prozatím nepojmenované vědecké instalace na ostrově Nelson Island v Antarktidě, počínaje letní sezónou 2017-18, dříve známé pod názvem Eco Nelson. Některé činnosti na Nelsonu proběhnou v kooperaci Českého antarktického nadačního fondu a Západočeské univerzity v Plzni. V prosinci 2017 vydalo ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko. Následně v červenci 2018 vypsala univerzita veřejnou zakázku pro zajištění logistických, technických a zprostředkovatelských služeb již pro obě stanice v Antarktidě. Start výpravy, která započne rekonstrukci “Nelsona” se blíží. Další vývoj budu sledovat.

Doplněno 27.4.2019: Dle zpráv na webu českého radiožurnálu ze dne 28.1.2019 se vydalo šest členů (Zpravodaj 5+2 uvádí 9 členů) české polární výpravy uklidit stanici ECO NELSON, která je ve špatném technickém stavu. Dále měli účastníci expedice za úkol připravit podmínky pro rekonstrukci stanice. Ta byla panem Pavlíčkem loni bezplatně převedena do vlastnictví Českého antarktického nadačního fondu. Od ČANF má stanici pronajatu na 99 let Masarykova univerzita. Tato výprava nese název CzECO NELSON.
Dále dne 20.3.2019 uvedl web ČT24 příspěvek o výsledku expedice. Polárníci odstranili všechny poškozené části stanice a nahradili je novými tam, kde to bylo možné. Jeden objekt byl zbořen. Sesbíráno bylo přes 11 m3 (~6 tun) odpadu nejen z původní základny, ale i z pobřežních mořských naplavenin. Dopis a článek o této expedici publikoval p. Boháček v polárním zpravodaji č.88:

 

OSTROV PETRA I.   ( Peter I. Øy )

Takřka zcela zaledněný Ostrov Petra I. je sopečného původu a je vzdálen 380 km od pobřeží Antarktidy. Nejvyšší vrchol nese jméno Larse Christensena – norského velrybářského magnáta, který financoval mnohé norské polární výpravy a některých se sám zúčastnil.

Mapa ostrova. ( Wikipedie )

Ostrov byl objeven Belinghausenovou výpravou v roce 1821. K přistání došlo až po více, než sto letech. V roce 1928 vyplula loď Norvegia vedená kapitánem Nilsem Larsenem na svou druhou polární expedici – nazvanou Norvegia II. Následují rok se průzkumníkům  podařilo první úspěšné přistání na ostrově.

Peter I Øy, 02.02.1929. Norsk Polarinstitutt

Na Framnæsodden v zálivu Sandefjordbukta byla vztyčena norská vlajka a ostrov byl prohlášen za norský. Stalo se tak 2. února 1929.  Byla zde vybudována kabina, kde byly ponechány zásoby pro budoucí výpravy. Další úspěšné přistání se podařilo až po druhé světové válce – dne 10. února 1948. Bylo to v rámci expedice na lodi Brategg, opět s kapitánem Larsenem. Výprava pobývala na ostrově tři dny, během nichž byly provedeny biologické, geologické a hydrografické průzkumy. Byla postavena chata a v ní byla uložena kopie dokladu o zabrání ostrova z roku 1929. Z této výpravy se zachovalo asi 40 vzácných poštovních dokladů s razítkem PETER I.’ s ØY *  a strojově vepsaným datem.

Prodáno na aukci Gärtner v roce 2015 za 580 €.

Popis z aukce: 1948, Brategg-Expedition, Brief der norwegischen Brategg-Expedition in die Antarktis von 1948, offizieller Brief der “Det Norske Geografiske Selskab” mit dem berühmten Poststempel “Peter Oy Is” (Peter Oy Island) und des eingetippten Datums vom “10.2.1948”, als diese antarktische Insel für das Königreich Norwegen in Besitz genommen wurde, der Brief nach Stavanger hat auch noch den Abschlag des offiziellen Stempels der “Bretegg-Ekspedisjonen”, der Brief trägt den seltesten Stempel aller Antarktisstationen, es wurden insgesamt nur 40 Briefe abgestempelt und zumeist an Forschungsleiter bzw. Hofamt abgegeben. Catalog Price 500,00

 

OSTROVY PRINCE EDWARDA

Souostroví Ostrovy prince Edwarda tvoří dva ostrovy – Marion (pojmenovaný dle francouzského objevitele a polárního badatele Marc-Joseph Marion du Fresne) a Ostrov Prince Edwarda ( pojmenovaný po otci královny Viktorie ).
Zajímavý obrazový materiál z ostrova Marion mi zaslal pan Polanský.

Foto ze starých časů. Málo vídaný pohled z pobřeží ostrova Marion na 20 km vzdálený Ostrov prince Edwarda
Foto ze starých časů. Výstup z přístaviště na základnu a všudypřítomní tučňáci.
Dopis z ostrova Marion. Na odpověď čekal odesílatel 280 dní.
Současná pohlednice z ostrova. Vlevo nahoře je jihoafrická stanice.

 

Se svolením pana Antonína Boháčka zde otiskuji ukázku z jeho článku, který pojednává o australských základnách. Původně byl otištěn v 86. čísle Polárního zpravodaje v listopadu 2018.

 

ROSSOVA DEPENDENCE

obalka_Ross

 

TRANSANTARKTICKÁ EXPEDICE

obalka_TransAntExp

 

VENEZUELSKÉ EXPEDICE

V Polárním zpravodaji č. 88 z dubna 2019 publikoval pan Boháček informaci o 8 let staré emisi, která unikla naší pozornosti. Dne 21.12.2010 vydala venezuelská společnost Ipostel zajímavý propagační aršík deseti známek Mi# 4259 – 68, který kromě obvyklého názvu země obsahuje výrazný text “VENEZUELA EN LA ANTÁRTIDA” – Venezuela v Antarktidě.
Podařilo se mi zjistit, že vydání se uskutečnilo po III. venezuelské polární expedicí do Antarktidy v únoru 2010. Fotografie na známkách dokumentují i předchozí expedice. Protože Venezuela nemá vlastní základnu, tak polárníci během třetí expedice přebývali na ekvádorské základně Maldonaldo na ostrově Greenwich v Jižních Shetlandách. O expedici se můžete dočíst např. na stránce malvinense.com.ar.
Dva týdny po vydání aršíku odstartovala v lednu 2011 IV. venezuelská antarktická expedice, která také pobývala na ekvádorské základně.

 

VIKTORIINA ZEMĚ

obalka_VictoriaLandZajímavou stránku věnovanou oběma novozélandským přetiskovým vydáním spolu s fotografiemi dokumentů naleznete na blogu virtualnewzealandstamps.blogspot.cz .

 

ZEMĚ KRÁLE EDWARDA VII.

obalka_KingEdw7Land

 

 


 

 

STRÁNKY A PŘÍSPĚVKY : **************************************************************************************************************
 • “Opuštění otroci” na ostrově Svatého Pavla ... 29.11.2019 ~ 19.12.2020
  'LEAVING SLAVES' ON THE SAINT PAUL ISLAND Šest mužů a jedna těhotná žena žilo na…
 • **************************************************************************************************************
 • Základna ECO NELSON ... 22.9.2017 ~ 26.11.2021
  ECO NELSON BASE (doplněno -  listopad 2021) Základnu vybudoval český polárník Jaroslav Pavlíček. Byla zprovozněna…
 • **************************************************************************************************************
 • Bouvetův ostrov – Bouvet øya ... 3.7.2017 ~ 3.5.2021
  BOUVET ISLAND - BOUVET ØYA (doplněno - únor 2018) Kdysi u nás málo známé přetiskové…
 • **************************************************************************************************************
 • POLÁRNÍ OBLASTI ... 2.3.2016 ~ 29.4.2021
  ( 24 ZZ ) Polární oblasti mají svá specifika odlišná od klasického uspořádání zemí na…
 • **************************************************************************************************************

Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *