Svazijsko – Kingdom of eSwatini

(doplněno – září 2019)

Z pohledu sběratele ZZ je nezávislé Svazijsko vcelku málo atraktivní známkovou zemí. Skoro 50 let zde nedošlo k žádné geograficky zajímavé změně. Až letos. U příležitosti svých padesátin, dne 19.4.2018 vyhlásil absolutní vládce Svazijska změnu názvu země na eSwatini.

Zpráva o tom proběhla světovými médii a geografičtí sběratelé následně očekávali také změnu názvu na poštovních známkách.

Diskutoval jsem o tomto s panem Prokopem letos v dubnu na setkání v Brně. Coby autor nového atlasu Afriky považuje změnu názvu za vývojovou variantu a ne za novou ZZ, protože nedošlo ani ke změně státoprávního uspořádání ani ke změně územní.
Nový text se jménem země se objevil po čtyřech měsících od avizování. Sběratele na to upozornil 1.září příspěvek na blogu commonwealth stamps opinion (CSO) s oznámením, že 31.8.2018 vydala společnost eSwatini post čtyři známky s textem „KINGDOM OF ESWATINI“.


Nový název země je už schválen i Světovou poštovní unií a na oficiálních stránkách UPU je už nová změna názvu země evidována.

Vzhledem k tomu, že na stránkách eswatinské pošty (uváděné také na stránkách UPU) jsem informaci o nových známkách nenašel, tak jsem hledal původní zdroj informací. Ten se mi nakonec podařilo objevit. Článek vyšel v magazínu Swazi Observer dne 31.8.2018. Je v angličtině, která je úředním jazykem v zemi.

Kompletní podobu článku jsem převzal z webu pressreader.com. Zredukoval jsem propagační texty a přejímám z něj následující:

Vydání je nazváno „Zlaté výročí“. Známky oslavují dvě letošní jubilea. Jednak 50. let vyhlášení nezávislosti Svazijska (6.září) a také u příležitosti padesátin (19.dubna) vládce země, kterým je král Mswati III. Motivy na známkách pochopitelně zobrazují státně – propagační náměty. Známky neobsahují měnový ani nominální údaj a jsou označeny písmeny.

A = 50. narozeniny Mswatiho III.
– určeno pro místní poštovné, nominál 2.30 SZL
B = Parlament mladých
– určeno pro regionální použití, nominál 3.30 SZL
C = Svazijská železnice (v textu na známce není železnice přejmenována)
– zásilky do Afriky, nominál 5.70 SZL
D = Mezinárodní letiště krále Mswatiho III.
– ostatní kontinenty, nominál 8.40 SZL

Rovněž bylo vydáno propagační FDC (bez razítka) se všemi čtyřmi známkami a prodává se za cenu 33 SZL.

 

Kompletní série plus FDC vychází včetně poštovného do Evropy na cca 62 SZL. Dle webu exchangerate.guru je v době, kdy toto píšu kurz 1 Euro = 17 SZL, takže celý komplet by TEORETICKY vyšel pod 100 Kč. Otázkou je, kolik si přirazí eSwatini post za balné + provizi a kolik bude činit poplatek bance … Známky jistě brzy nabídnou i obchodníci na eBay. Pro letošní nedočkavé zájemce bude cena jistě vyšší, časem by se mohla ustálit.

Toto nové „svazijské“ vydání už najdete i v online katalogu colnect.com a má přiděleno i katalogová čísla Mi# 850-3. Osud původně ohlášeného přetisku v CSO příspěvku ze 12.4.2018, který měl vyjít k výročí 6.9.2018 je díky definitivnímu vydání nejistý.

Pravděpodobně se však u tohoto přetisku jednalo o fantazii autora článku na CSO – jak plyne i z komentáře pod tímto článkem.

Doplněno 28.03.2019: Protože od publikování článku uběhlo již půl roku a nové známky eSwatini se nikde neobjevily, pojal jsem podezření, zda loni nešlo o falešnou zprávu. Napsal jsem proto mail přímo na tamní oddělení pošt. V odpovědi, kterou mi z Afriky do Afriky (kde se momentálně nalézám) zaslal  pan Tshabalala Khosie (Supervisor Philatelic Services), mi bylo potvrzeno, že vydání série 50/50 je poštou v eSwatini plánovano. Dále mi bylo diplomaticky sděleno, že tyto známky ještě stále nejsou k dispozici a až se objeví, budou zároveň vystaveny na oficiálních stránkách pošty eSwatini. Bohužel žádný konkrétní termín uvedení na trh se v mailu neobjevil. Takže: Vydržať ! – výročí přece platí celý rok.

 

Zdroje: FAZZ, Marek: Filatelistický Atlas – AFRIKA 1996, uvedené odkazy na internetu, stampcommunity.org, chch.idv.tw, a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

2 komentáře u „Svazijsko – Kingdom of eSwatini“

 1. Dle mého názoru je přetisk obsahující text „e-Swatini“ pouze fantazií autora článku na http://commonwealthstampsopinion.blogspot.com. Malé „e“ s pomlčkou na začátku slova je přece zkratka pocházející z angličtiny a znamenající „electronical“. Takže elektronické Swatini – to je jistě nesmysl. Pokud se objeví regulérní přetisky za účelem spotřebování zásob starých známek, tak si troufám tvrdit, že na nich bude Kingdom of Eswatini bez pomlčky.
  Jinak díky za moc pěkný a zajímavý web, vždycky si rád počtu 🙂

 2. Známky údajně vydané 31.8.2018 se na trhu stále neobjevují. Zato mne zaujala nabídka prodejce gintonicsd (z eSwatini) na eBay. Ten nabízí tři zarámované obrazy, které obsahují grafický návrh loňské emise včetně FDC. Dále jakousi novou čtyřznámkovou sérii s názvem země eSwatini nazvanou malí savci království eSwatini. V popisu aukce se uvádí:

  Framed renderings of the new eSwatini Stamps
  1 X Small Mammals
  1 x Showing First day Cover and stamps individually
  1 x King Mswati III A stamp
  sorry for the picture Quality the frames are still hung in the government offices and are all 1 of 1 made.
  these are 3 individual items message me if interested.

  Cena je velmi příznivá a jen pro opravdové nadšence = 2000 USD …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *