Vzácné známky Mauritia

2
0

RARE STAMPS OF MAURITIUS

Existují jiné poštovní známky Mauritia vzácnější než proslavený
modrý Mauritius POST OFFICE?

Kdo z čtenářů nikdy v životě neslyšel o poštovní známce modrý Mauritius? Myslím si, že až na naprosté výjimky o něm drtivá většina slyšela. Zasvěcenější vědí, že byla dvě vydání tzv. „modrých Mauritiů“. V roce 1847 byla vydaná emise vzácnějších modrých MAURITIUS POST OFFICE (P.O.) v nominálu 2 pence, kterých se dochovalo 12 kusů (11 z nich je zdokumentováno a jeden z nich objevený v roce 1917 zmizel neznámo kam v roce 1918). V roce 1847 bylo údajně vytištěno 500ks modrých a 500ks červených Mauritiů. Obě známky se tiskly z jedné tiskové desky po jedné známce.

V roce 1848 byla zhotovena tisková deska pro tisk známek MAURITIUS POST PAID (P.P.) stejným rytcem J. O. Barnardem. Tentokrát již tisková deska obsahovala 12 známkových polí a známky modrých Mauritiů P.P. se tiskly od roku 1848 až do úplného opotřebení tiskových desek v roce 1857. Do roku 1852 nebyly vedené žádné záznamy o počtu vytištěných známek, záznamy od roku 1853 hovoří o necelých 80.000 vytištěných známkách, takže celkem se mohlo dochovat více než 1.000 známek modrého Mauritia P.P. Je zde ovšem jeden, nebo lépe řečeno dva háčky.

První, že měděné tiskové desky se velmi rychle opotřebovávaly a poslední tisky známek z roku 1857 jsou již téměř nečitelné, proto katalogy rozlišují 5 kvalit tisku, což má zásadní vliv na cenu a cena prozrazuje de facto vzácnost.
Druhý háček je v tom, že čistých známek z neopotřebených desek (kvalita tisku earliest) se mi za celou dobu mého výzkumu podařilo zdokumentovat celkem 24 známek (ovšem jen 13 bych zařadil do luxusní kvality) a ze známkového pole číslo 7 s chybotiskem PENOE se dochovaly pouze 3 nepoužité známky v nejvyšší kvalitě tisku!
Z tohoto vyplývá, že nepoužité známky MAURITIUS P.P. v kvalitě tisku „earliest“ v luxusním stavu jsou podobně vzácné jako MAURITIUS P.O. a chybotisk PENOE je dokonce vzácnější.

Zaznamenal jsem v minulosti 2x ve stejné aukci, že chybotisk PENOE se prodal za vyšší cenu než Mauritius P.O. a jednou dokonce i běžný P.P. v nepoužitém stavu, což si doložíme aukcí Ferrariho sbírky v roce 1923 u losu 341 – MAURITIUS P.O. a losu 346 – MAURITIUS P.P.

Aukce části proslulé Ferrariho sbírky proběhla 26. dubna 1923 v hotelu Drouot v Paříži – zde se dražilo několik Mauritiů.
MAURITIUS P.O. 2 pence – los 341 (pořadové číslo 21 v katalogu Feldman),
MAURITIUS P.P. 2 pence – los 346 (v nepoužitém stavu v nejvyšší kvalitě „Earliest“).
Výsledky byly následující:
Los číslo 341 – MAURITIUS P.O. 2 pence dosáhl ceny 42.000 fr. franků
(včetně provize 49.350 franků) a koupil ho Maurice Burrus (1882 – 1959).
Los číslo 346 – MAURITIUS P.P. 2 pence „Earliest“ se vydražil za 54.000 fr. franků
(včetně provize 63.450 franků).

Viz vyobrazení z katalogu a popis losů s tužkou dopsanými výsledky.

Tolik slavné poštovní známky modrý Mauritius …

– – – – – – – –

Nyní se obraťme k dalším poštovním známkám Mauritia, o kterých se dá předpokládat, že se jich dochovalo ještě méně než 12ks známek MAURITIUS P.O. 2 pence.

SG 78b

V roce 1876 došlo k přetiskům známek s portrétem královny Viktorie s nominálem 9 pencí na ½ pence. Uvedený nominál se na ostrově Mauritius nepoužíval a tak se uvedené známky nedostaly do poštovního oběhu a v katalozích jsou vedené jako nevydané.
Přetisky „½ d HALF PENNY“ byly provedeny v červené a v černé barvě.
Známek s přetisky v červené barvě bylo dle úředních údajů přetištěno 900 kusů, ale přetisků v barvě černé bylo provedeno pouze 90 kusů! Vzhledem k tomu, že při svém bádání jsem celkově narazil jen na 3 tyto známky s přetiskemCANCELLED“ , dá se předpokládat, že většina z nich byla přetištěna tímto přetiskem. Na nepoužitou známku bez přetisku jsem doposud nenarazil.
Známka pod katalogovým číslem SG 78b (přetisk v černé barvě) má s přetiskem „CANCELLED“ katalogovou cenu pouhých 1.000 GBP, v čistém stavu 5.000 GBP, což je zřejmě, jak se lidově říká „mimo mísu“.
POKUD bude objevena čistá známka, půjde pravděpodobně o nejvzácnější poštovní známku ostrova Mauritius, i když nevydanou…
Při svém dlouholetém bádání jsem na čistou známku nenarazil ani při rozprodeji takových sbírek jako M. Burruse, H. Kanaiho, nebo V. Chanda…
Troufám si tedy říct, že těchto nevydaných známek se dochovalo méně než proslulých modrých MAURITIUS P.O. 2 pence.

– – – – – – – –

Za další, sběratelsky velmi vzácnou známku pokládám nepoužitou zoubkovanou známku Britannia z roku 1862 nominálu 1 shilling zelená SG 55.

SG 55

Těchto známek bylo v roce 1862 vytištěno 7.560 kusů, z čehož se dá předpokládat, že se mohlo celkově dochovat kolem 100 – 200 známek. Statistiky udávají, že z tohoto období (cca do roku 1865, kdy poprvé vyšel katalog Stanleyho Gibbonse) se dochovalo 1,5 – 3% vydaných poštovních známek.
Použité známky Britannia 1 shilling zelená zoubkovaná (14 -16) nejsou vzácností, mají katalogovou cenu 400 GBP a dají se bez větších problémů sehnat. Jinak je tomu ovšem se známkami nepoužitými.

– Ať jsem pátral sebevíce, narazil jsem pouze na 2 nepoužité známky ve sbírce M. Burruse, 2 známky ve sbírce H. Kanaiho a jednu ve sbírce M. Ferrariho, která je vyobrazena v katalogu výše pod losem číslo 363. Jedna známka v Kanaiho sbírce ovšem pocházela z Burrusovy sbírky, takže celkově jde o 4 známky.
– Na další nepoužitou známku jsem narazil ve vynikajícím exponátu současného vystavovatele ze Švýcarska – Daniela Mayerhoffa, který tuto známku v nepoužitém stavu popsal jako nejvzácnější známku ze všech vydání Britannia! To je tedy pátá známka.
– A konečně šestou známku (ex Besancon) jsem nalezl v aukci Classicphil a podařilo se mi ji vydražit.
Přitom, tato známka má v nepoužitém stavu katalogovou cenu pouhých 2.750 GBP, v aukci Classicphil bylo uvedeno ocenění 3.600 Euro s informací, že v nepoužitém stavu jde o mimořádně hodnotnou raritu.
Dá se tedy předpokládat, že počet nepoužitých známek může být nižší než modrých Mauritiů P.O. V tomto případě se jedná o regulérní známku, která byla řádně daná do poštovního oběhu.

– – – – – – – –

Známku SG 55 společně se známkou SG 78b mají možnost vidět návštěvníci na mém osmirámovém exponátu Mauritius 1847-1900 na výstavě ZBIERKOFILA 2025 od 9. do 11. května 2025 v Děvínské Nové Vsi.

Jaromír Petřík


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *