2-118M Kyrgyzstán

(aktualizováno – květen 2024)

 

Věž Burana z 11.století
… na mapách Google

Wikipedie

První známka Kyrgyzstánu byla vydána dne 4.2.1992 a zobrazuje přírodní scenérii. Vyšla v nákladu 2.500.000 ks. Koupil jsem ji na počátku 90.let – v nadšených porevolučních časech – v dnes už neexistující prodejně pana Návrata v Ostravě.

Kyrgyzstán #1, cena 0,5 Eu

Z roku 1992 uvádím ještě zajímavý filatelistický doporučený dopis (FDC) do Leningradu se smíšenou frankaturou, s oběma prvními známkami + známka SSSR (se sovětským poštovním razítkem). Hlavní město se tehdy ještě jmenovalo Frunze a měnou byl Rubl.

R + FDC, odesláno 31.srpna 1992

Podobně, jako i v jiných postsovětských zemích se na trhu objevily také přetisky na známkách SSSR. Tyto z roku 1993 jsou však oficiální a uvádí je např. katalog Michel. Jsou to poslední známky ještě ve staré měně.

Mi# 13-15

Počínaje 10. květnem 1993 zavádí Kyrgyzstán vlastní měnu 1 Som = 100 Tyin. Přičemž převodní koeficient Rubl : Som byl 200:1.

Série sněžný leopard Mi# 22-5

V roce 2012 vstoupila na trh poštovních služeb společnost Kyrgyz Express Post (KEP) jako oficiální privátní poštovní operátor. Pro filatelisty je to zajímavé hlavně proto, že od roku 2014 KEP vydává i své vlastní známky a také dopisnice. Produkci KEP eviduje také katalog Michel Ubersee katalog band 9.2 2020.

Dopisnice KEP s FDC razítkem

Na veletrhu Sběratel 2017 jsem na stánku KEP využil nabídky odeslání dokladů z Kyrgyzstánu zpět do ČR a podal si R-dopis. Čas plynul, nastal říjen a už jsem nedoufal… Ale v úterý 10. října, po více než měsíci, mi krásná obálka dorazila na poštu. Vzhledem k tomu, že odchozí razítko je ze 3. října, trvala “poštovní” cesta týden.

R dopis KEP přes Biškek (raz.3/10) do ČR s vlastní známkou KEP, Mi# Block 3

Tímto je zasílání zahraniční pošty prostřednictvím služby i známek KEP ověřeno.

 


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CZ/SK NEZÁVISLÝ BLOG * GEOGRAFICKÁ FILATELIE * ASFE * STAMPS * STAMP ISSUING ENTITIES * GEOGRAPHIC PHILATELY