AKCE

(aktualizováno – září 2023)

OČEKÁVANÉ AKCE:


..

————————————————————————————————

2024: ?

————————————————————————————————

 

MINULÉ AKCE:

 

————————————————————————————————

16. VELETRŽNÍ SETKÁNÍ SBĚRATELŮ BRNO

Po roce jsem se s kamarády opět vypravil na veletržní setkání sběratelů na brněnském výstavišti. Akci konanou tradičně v pátek (konkrétně 3. března 2023) zorganizoval Klub filatelistů Alfonse Muchy z Brna. Do haly A3 jsem dorazil krátce po zahájení. Bohužel byl znát citelný pokles zájmu jak ze strany prodávajících, tak i kupujících. Odhaduji účast na 50 až 60 procent oproti loňsku. Jednak stárne silná generace sběratelů z předlistopadových let. A také mladí v otevřené společnosti, která nabízí mnohem více variant zájmů než kdysi, už o filatelii takové nadšení neprojevují. Bohužel asi zažíváme dobu, kdy se běžné sbírání známek stává nezajímavým koníčkem.

Bylo to za ta léta poprvé, co jsem někde na burze neutratil ani korunu. Jediné, co na akci stálo za to, byly panely se známkami Maďarska a Západního Maďarska s ohledem na různá přetisková vydání do roku 1945. Nádhernou sbírku zde prezentoval pan Pavel Švehla, dlouholetý specialista na tuto oblast a člen KF A. Muchy.

Pozn. admina: Exponáty pana Švehly si můžete podrobněji prostudovat v “chlubírně” na webu sberatel.com:
– Západní Maďarsko (Lajtabánság)
– Debrecín (Debrecen)
– Místní, revoluční a osvobozenecká vydání na území Maďarska (v hranicích do 1944)

Během návštěvy burzy jsem nepotkal nikoho známého ze sběratelů známkových území. Cestou na vlak jsem se stavil do dvou filatelií, ale v jedné měli zavřeno (Klim) a v druhé (Hobby filatelie – Procházka, Procházková) jsem nic nekoupil. Stihl jsem ještě zajít do antikvariátu U Jakubské věže. Kladem mé cesty do Brna byla návštěva mého oblíbeného bufetu naproti nádraží. Je to v podstatě “čtyřka”, ale dají se tam krásně studovat lidi, kteří se nepřetvařují. A taky tam slušně vaří.

Josef Urbiš

————————————————————————————————

SETKÁNÍ POLÁRNÍ SEKCE 2022

Naše schůzka začala v pátek 25. listopadu 2022 od 12:00 v restauraci Kobyla. Sešli jsme se sice v komorním počtu, ale atmosféra byla skvělá.

Během setkání se nejvíce hovořilo o úspěšné evropské výstavě Liberec 2022Polárním salonu. Předsedou organizačního výboru a zároveň vystavujícím byl Jiří Kraus. Za své exponáty získal 3 zlaté medaile:
* Finding Antarctica – then Finding More of It (velká zlatá medaile)
* The First Swedish Antarctic Expedition 1901-1904 (zlatá medaile)
* Dr. Václav Vojtěch – The First Czech in Antarctica (velká zlatá medaile)
Pan Antonín Boháček úspěšně vystavoval 2 exponáty:
* Svalbard, through the Eyes of a Polar Collector (stříbrná medaile)
* Polární zpravodaj (stříbrná medaile)

U příležitosti výstavy vyšlo mnoho zajímavých materiálů pro sběratele. Mne nejvíce zaujala nádherná monografie o polárních expedicích do roku 1923 doplněná autentickými poštovními doklady nazvaná AHEAD of THE PACK (druhé rozšířené vydání, Liberec 2022). Autory jsou Hal Vogel a Serge Kahn.

Hned po příchodu došlo tradičně na řešení finančních záležitostí (členské příspěvky) s přesvědčivým hospodářem sekce panem Hobzou. Proběhly také nabídky pěkných filatelistických materiálů. Pohodovou diskuzi jsme proložili konzumací nápojů i jídel. Asi po půl třetí jsme se rozloučili a vyrazili na cestu do svých domovů.

————————————————————————————————

PRAHA – ZÁŘÍ 2022

V září se v Praze i letos konaly každoroční filatelistické akce. Ve čtvrtek 8/9 burza v KD Barikádníků. Sál byl skoro zaplněn množstvím  prodávajících i kupujících. S několika prodejci jsem podebatoval a získal na ně užitečné kontakty.

Pohled do sálu KD Barikádníků okolo poledne

 

V pátek jsme navštívili Sběratele. Před vchodem mě překvapila poměrně krátká fronta na suvenýrní 0 eurobankovky. Zřejmě pokles zájmu ze strany kupujících.

Hala PVA Letňany

V první hale jsem si zlepšil náladu u stánků holandských prodejců poštovních dokladů. V pátek jsem zveřejnil stránku o řecké oblasti a šťastnou náhodou jsem zde našel několik dobových pohlednic Italských egejských ostrovů s patřičnými známkami a razítky. Patrně vyrobeno pro filatelisty, ale potěší.

Poštovní doklady a jeden ze sympatických prodejců

Bohužel ne všichni přijeli kvůli sběratelství. Necelou hodinu a půl po otevření se z rozhlasu ozývalo několik varovných zpráv. Speaker upozorňoval na poberty, kteří se neštítili např. uříznout některému kupujícímu poutko, na kterém nosil zavěšenu kabelku s doklady a penězi. Asi by se v dalších letech namísto varování měli pořadatelé zamyslet nad pořádnou ostrahou, aby se slušní lidé cítili bezpečně. Po vstupu do hlavní haly jsem nejen já marně hledal stánek s katalogy Michel. Pravděpodobně noví sběratelé upřednostňují online předplatné, které stojí zlomek ceny všech papírových katalogů.

Pohled do sálu. Vlevo stánek pana Romana Valenty

Mile mne překvapil Mirek Šťotka, který se vrátil na Sběratele a ve velkém stylu. O jeho nádherně zpracované kolekce z celého světa byl velký zájem.

U Mirkova velkého stánku jsem ani já neodolal pokušení

Prošel jsem ještě několik stánků s prodejci pohlednic. S kamarádem sbírajícím pohledy jsme se shodli, že materiálů pro sběratele z Moravy ubylo. Snad budeme mít příště více štěstí. Po pozdním obědě ve městě jsme zamířili na schůzku spolku sběratelů známkových zemí Geophila, plánovanou od 16 hodin v restauraci Kobyla. Nejprve se v sousedním boxu sešlo jednání rady, na které jsem byl předvolán. Své postoje jsem v bouřlivé diskuzi patově obhájil. Poté byla oficiálně zahájena schůzka spolku. Po Karlově úvodním slovu jsem přečetl text určený členům spolku, který mi ke zveřejnění zaslal odstupující předseda. Děkujeme mu za jeho nadšení, dlouholetou práci pro spolek a za zpravodaje. Všichni mu přejeme, ať nabyde zdraví a ať se vše v dobré obrátí a máme naději, že do spolku najde cestu.

Ludvík Mondschein s chotí

Na schůzce se sešla asi dvacítka členů a příznivců, z toho pouze jeden člen přijel ze Slovenska. Po administrativních úkonech následoval volný program.

Účastníci schůzky

Hospodář spolku přinesl zprávu o hospodaření a měli jsme příležitost doplatit členské poplatky. Proběhla chlubírna i malá burza. Předvedl jsem příručky nové generace od pana Geyfmana, které se velmi líbily.

Účastníci schůzky

Potěšilo mne, že nejsem na schůzce jediný, kdo je má. Dospěli jsme k sedmé hodině, kdy jsme schůzku opustili.
V reakci na nedávné události a pro nesouhlas s postojem vedení jsem v neděli oznámil radě spolku ukončení další spolupráce. O práci v radě jsem ztratil zájem i iluze. Další příspěvky platit nehodlám a předpokládám, že tak mé členství zanikne automaticky v příštím roce.

V sobotu odpoledne proběhla v restauraci schůzka s panem Boháčkem – vedoucím Polární sekce. V srpnu vydal jubilejní 100. zpravodaj s dvojnásobným rozsahem.

Pan Antonín Boháček, autor Polárních zpravodajů

Využil jsem příležitosti a nechal si jej podepsat. Během občerstvení jsme probírali také blížící se výstavu Liberec 2022, kterou organizuje Jirka Kraus – dlouholetý člen Polární sekce. Součástí výstavy bude sekce polární filatelie nazvaná Polar salon. Naši Polární sekci budou reprezentovat pan Boháček i Jirka. Tak budu držet palce a doufám, že se na skok do Liberce podívám.Geophila - březnové veletržní setkání25.března 2022
(Pá)
Jarní setkání sběratelů ZZ Geophila během veletrhu SběratelPraha

– – – – – – PŘEDEM – – – – – –

 

U příležitosti konání veletrhu
zveme příznivce sbírání známkových zemí
na schůzku spolku GEOPHILA
v pátek 25. března 2022
od 17:00 v restauraci Kobyla
Metro C – stanice Kobylisy, Exit E7 (Katastrální úřad).
Po výstupu z vestibulu nalevo po schodech nahoru.

S ohledem na současnou situaci sledujte stránky geophila.czznamkovezeme.cz. Pro upřesnění rezervace stolů žádáme všechny, kteří přijdou, aby zaslali nejpozději do 23. března mail na adresu uvedenou v menu KONTAKT.

Budeme se těšit

 


Sběratel 2022 - jaro25. - 26. března 2022
(Pá - So)
Veletrh sběratelů - 2. jarní ročníkPraha


Jarní veletrh Sběratel se zatím konal poprvé a naposledy v roce 2019. Tak držím palce, ať se v roce 2022 opět sejdeme. Veletrh je naplánován v hotelu Olympik v Praze ve dnech 25. – 26. března 2022 (Pá+So). Bližší informace naleznete na stránkách sberatel.info.

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Nejprve jsme v pátek navštívili jarní Sběratel. Jednoznačnou převahu zde měli prodejci platidel. Rozsahem i nabídkou byl veletrh “malým bratrem” podzimního Sběratele. Proto jsme brzy Olympik opustili a vydali se na akci do restaurace Kobyla.

Sběratel 2022/JARO – Hotel Olympik

V 15. hodin jsem se tam setkal s vedoucím Polární sekce, panem Antonínem Boháčkem. Zajímavou diskuzi doplnil ukázkou ze svého špicberského exponátu, ze kterého jsem byl velmi nadšen. Po 16. hodině se začali scházet příznivci sbírání známkových zemí.

Nakonec na akci postupně dorazilo asi 17 účastníků, takže jsem měl z tohoto počtu radost. Škoda jen, že nedorazili sběratelé ze Slovenska.
Setkání probíhalo v přátelské atmosféře, samozřejmě s konzumací točeného plzeňského. Diskutovali jsme hlavně o sbírání – o známkách a celistvostech, o aukcích a také o nových komplikacích spojených s proclíváním všech zásilek mimo Schengen. Využil jsem setkání také pro konzultace. S Milanem jsem prošel svou sbírku čínské oblasti a díky jeho znalostem jsem se následně dozvěděl velmi málo známé informace o známkách Druhé východoturkestánské republiky.
Srazu se zúčastnil také Jaromír Petřík. Před nedávnem úspěšně zabojoval na londýnské výstavě s exponátem “Afghánistán 1871-1900”, za který tam získal zlatou medaili. Článek o filatelistické výstavě London 2022 bude brzy vydán. Na setkání nám Jaromír představil svůj fantastický mauritijský exponát, který byl v Nitře oceněn velkou zlatou medailí. Také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací ze zákulisí.Několik členů spolku přineslo ukázky ze svých sbírek. Viděli jsme některé položky na mezinárodní úrovni. Líbilo se mi precizní a podrobné zpracování všech známkových zemí Afriky a jejich vývoj, které představil Ludvík. Došlo také na už tradiční burzu zajímavých materiálů, takže  jsme si opět doplnili sbírku.Jaromír nám také představil svou vynikající studii Mauritius Post Paid – Dopisy vydání 1848 a také vzácné dopisy ze své sbírky, které jsou v publikaci uvedené. Kniha povzbudila náš zájem o sbírání mauritiů a několik exemplářů jsme si zakoupili, mj. jeden výtisk do spolkové knihovny (i s věnováním autora).
Škoda jen, že při dobré zábavě čas utíká mnohem rychleji, než obvykle. Opět jsem nestihl pohovořit se všemi kolegy… Z Kobyly jsme odcházeli jako poslední před devátou hodinou večerní. Při placení jsme se bohužel dozvěděli, že provoz restaurace bude kvůli neekonomickému zvýšení nájmu na konci března ukončen. Budu rád, pokud nakonec dojde ke shodě a za necelý půlrok se zde zase sejdeme během podzimního Sběratele.


 

FAZZ 50 - zářijové veletržní setkání sběratelů ZZ10.září 2021
(Pá)
Podzimní výroční setkání sběratelů známkových zemí + schůzka GeophilaPraha

– – – – – – PŘEDEM – – – – – –

 

U příležitosti 50. výročí vydání FAZZ
a konání veletrhu
Sběratel 2021 ! 50. let od 1. vydání FAZZ pánů Muchy a Hlinky !
zveme příznivce sbírání známkových zemí
na neformální posezení v pátek 10. září 2021
od 17:00 v restauraci Kobyla
Metro C – stanice Kobylisy, Exit E7 – Katastrální úřad. Další spoje ZDE

Pro případné aktualizace v souvislosti s pandemickými opatřeními sledujte stránky znamkovezeme.czgeophila.cz. Pro upřesnění rezervace stolů žádám všechny, kteří přijdou, aby zaslali nejpozději do 7. září mail na adresu v menu KONTAKT.

Během setkání proběhne od 18:00 schůzka členů spolku Geophila.

Budeme se těšit

 


Sběratel 2021 - podzim10. - 11. září 2021
(Pá - So)
Mezinárodní veletrh sběratelůPraha


Podzimní Sběratel 2021 se uskuteční ve dnech
10. září
(10:00-18:00) a 11. září (So 10:00-17:00)
na výstavišti v Letňanech.

Požár na výstavišti počátkem července 2021 akci Sběratel neohrozí.
Měla by se konat v sousední hale.

Aktuální info ZDE.

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

O tom, jak jsme prožili zářijové akce se dočtete v článku Akce Praha 2021, který vyšel zároveň v online magazínu o filatelii INFOFILA.cz.


.

Bratislavské zberateľské dni 202118. - 19. června 2021
(Pá - So)
Mezinárodní setkání sběratelůBratislava

Navzdory pandemii se uskutečnily Bratislavské zberatelské dni 2021. Vstup byl ZDARMA. Bližší informace na stránkách incheba.sk.


 

Sběratel 2020 - podzim11. - 12. září 2020
(Pá - So)
Mezinárodní veletrh sběratelůPraha

– – – – – – PŘEDEM – – – – – –

 

Držím palce, ať letos alespoň tato podzimní akce vyjde. O všem se rozhodne dle toho, jaký bude stav pandemie v Evropě v srpnu.

Doplněno 08.09.2020: Do mailu mi dorazila pozvánka od Filatelie Klim. Z ní vyplývá, že Hala č.1 bude rozdělena do jednotlivých sektorů a tak pojme mnohem více, než jen mnou odhadovaných 500 účastníků. To je velmi dobrá zpráva ! A samozřejmě i letos můžete získat vstupenku za 1 Kč – po registraci do klanu sběratelů.

No a pro ty z nás, kteří do Prahy dorazí už s předstihem, tak je tu opět možnost navštívit filatelistickou burzu v KD barikádníků, která bude probíhat ve středu a ve čtvrtek od 10 až do 16 hod.


– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Další informace a obrázky najdete v příspěvku Sběratel 2020 a Praha.

 


 

Sběratel 2019 - podzim6. - 7. září 2019
(Pá - So)
Mezinárodní veletrh sběratelůPraha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

Pokud provedete registraci na stránkách pořadatele, získáte denní vstupenku za 1 Kč. Nebo stačí kliknout na následující obrázek.

Doplněno 6.8.2019: Na stránkách pořadatele už je k dispozici seznam vystavovatelů a také doprovodný program. Takže už si můžeme naplánovat, které akce a stánky bychom neměli vynechat.

Doplněno 16.8.2019: V sobotu 7.9.2019 proběhne od 13:00 v prostorách Výstaviště Letňany (pro přístup není nutná vstupenka na veletrh Sběratel) tradiční setkání členů spolku Geophila. Měl by zde být představen nový Atlas Afriky.

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Na letošní podzimní veletrh jsme dorazili s předstihem. S kamarády jsme měli v plánu navštívit i čtvrteční burzu v KD Barikádníků na Praze 9. Akce začala od 10 hodin a na několika stáncích jsem prošel nabídku známek i pohlednic. Nechyběla samozřejmě levná filatelie. Okolo poledne jsme vyrazili na další štace a večer pak na tradiční setkání v restauraci na Smíchově. V pátek jsme do Letňan dorazili záměrně se zpožděním, abychom se vyhnuli návalům u vstupu. Podobně jako v Bratislavě, tak i zde bylo poznat, jaké oblibě se teší nulové eurobankovky.

Příznivci sbírání bankovek vytvořili dlouhou frontu

V hlavní hale bylo dopoledne jako v metru ve špičce. Zde jsem se zaměřil na pohledy. Letos jsem tam neuspěl a opustil ji s nulovou útratou. Ještě jsem tedy hledal zajímavé poštovní doklady. Pár se mi jich podařilo získat a pak už byl čas na návrat. Venku se zatáhlo a zbýval jen bufet v předsálí. Po kontrole nabídky a cen jsme raději zvolili pozdní oběd ve městě. Přikládám pár snímků z odpoledne, kdy už byly uličky lépe průchozí.

Pohled do výstavních prostor v hale – 1
Pohled do výstavních prostor v hale – 2
Tuto expozici navštěvuji pravidelně …
Oblíbení holandští prodejci v předsálí

 

V sobotu odpoledne se od 13 hodin konala schůzka členů spolku Geophila. V očekávání dlouho slibovaného atlasu Afriky jsme dorazili už s předstihem. Místo štosů nových příruček jsme však viděli pouze zasmušilou tvář Mirka Prokopa. Ne. Atlas stále není. Až bude, tak bude. Sám vím, že získat informace je časově dosti náročné. Články o Gabunu, Senegalu nebo Estero mi zabraly odhadem celkem 60 hodin. Zde jsem už sice “šel” do detailů a množství informací, které přesahují rozsah popisů téhož v příručce, ale v případě atlasu Afriky jde o stovky ZZ… Po zhodnocení uplynulých akcí se teoreticky řešila setkání členů v příštím roce i možnost výstavy v roce 2021. Jak to ale nakonec dopadne v reálu, bude záležet na vedení. Letos by se ještě mělo uskutečnit mimořádné setkání členů spolku ke 30. výročí. Plánované je na sobotu 16. listopadu 2019. Účastníkům setkání, kteří ještě před akcí stíhají navštívit Poštovní muzeum (my mimopražští tam asi zvlášť nepojedeme, tak si musíme přivstat), které otevírá od 9:00, bude proplacena vstupenka (aktuálně je to 50 Kč).

Schůzka Geophila – přednáší pan Fekete …

Po administrativní části následovala zajímavá přednáška pana Feketeho. Ten vlastními silami uspořádal v Nitře specializovanou výstavu na téma sbírání známkových zemí. Zde nabídl návštěvníkům svůj styl prezentace všech sesbíraných ZZ na listech A4 s popiskami. Poté ještě vystoupil pan Balogh, který korigoval článek “Známka z ostrova Kume”, jehož text byl v posledním zpravodaji zpřeházen. Správná verze by měla být otištěna v příštím 80. čísle. Rovněž se řešil osud nabídkové služby, která v současnosti nedokáže konkurovat internetové prezentaci, např. na geophila.cz. Poté následovala volná diskuze a výměna/prodej známek a dokladů. Rád jsem opět po roce pohovořil s několika účastníky, kteří přijíždějí jen na podzimního Sběratele. Celkem se nás sešlo odhadem 30 členů. Z akce jsem odcházel mezi posledními před 4. hodinou odpolední.

 


 

Bratislavské zberateľské dni 20197. - 8. června 2019
(Pá - So)
Mezinárodní setkání sběratelůBratislava

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

V sobotu zde proběhne setkání členů Geophila. Bude se konat od 13:00 nedaleko výstaviště Incheba v prostorách restaurace Derby. Adresa je Nobelovo námestie 1, Bratislava – Petržalka. GPS 48.1305347N, 17.0998722E . Z Incheby přejdete po lávce nad dálnicí a za rohem už uvidíte restauraci – nad prodejnou BILLA.

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Do Bratislavy jsem se těšil. Jednak to pro mne byla první zahraniční akce, určitě zde nebudu mít jazykovou bariéru a navíc jsem Bratislavu dosud nenavštívil. Vstupenky jsme si koupili na oba dny. Po zkušenosti z března jsem dlouhou frontu na bankovky ignoroval a rovnou vstoupil do haly. Zájem kupujících byl značný. Našel jsem zde zajímavé nabídky a vystavovali i prodejci známkových zemí. Něco málo pro radost jsem si zakoupil. U českých prodejců jsem pošetřil Eura, protože přijímali i Kč. V sobotu byl zájem výrazně nižší a tak jsem se dostal na řadu bez čekání. Občerstvení bylo na více místech. Prodejci venku neměli v tom horku slunečníky, takže jsme si jídlo i pití donesli do jídelny v hale. Nebyl s tím problém. V sobotu se objevili i prodejci, kteří přijeli jen na jeden den. Celkově akci hodnotím pozitivně a pro mne byla srovnatelná s podzimním Sběratelem. K pohodě určitě přispělo i pěkné skoro letní počasí.

Vzácný jednorámový exponát v předsálí
V pátek odpoledne už počáteční nával kupujících klesl a v sobotu se uličky vyprázdnily jěště více.
U tohoto bloku nabízel ZZ hned v pátek jeden prodejce (MŠ) a v sobotu přibyl druhý (VH).
Za kamarády je vidět dlouhá fronta na 0 Eur “bankovky”, která trvala od rána až do odpoledne

Bratislava je zajímavé moderní město s pěkným živým centrem. Líbilo se mi tam a tak přidávám i několik místních fotografií.

Petržalku odděluje od severní části pás dálnice,silnic a místy i železnic. Stojí zde spousta nových moderních staveb.
Panorama z mostu SNP. který byl skoro 20 let přejmenován. V roce 2012 mu pak byl zase původní název vrácen. Inu politika …
Podvečerní Romanova “náladovka” z osudového mostu Jiřího Schelingera. Místní most nazývají starý nebo také zelený.

 

V sobotu odpoledne proběhla nedaleko výstaviště Incheba plánovaná schůze členů spolku Geophila. Dorazilo nás celkem 14. Čekal jsem vyšší účast sběratelů ze Slovenska. Společné povídání na všeliká témata jsme doplnili obědem a pivkem, které roznášely sympatické servírky. Probíralo se i blížící se 30. výročí spolku. Plán spojit další setkání na podzimním Sběrateli s páteční oslavou na Kolčavce. Všichni cítíme, že zájem mladých o sbírání známkových zemí je oproti dobám našeho mládí skoro zanedbatelný a věkový průměr členů stále roste. Takže se diskutovalo o tom, jak aktivně zapojit nové sběratele. Mirek Prokop hovořil o představení nového atlasu Afriky na letošním podzimním Sběrateli. Samozřejmě, že také proběhla malá buza zaměřená na ZZ, na které jsem si udělal radost. Než jsme se rozešli, tak jsem si zajímavě popovídal s Peterem Valdnerem, i když ostatní už odešli. A pak hurá pro zavazadla a dále na vlakové nádraží. Bylo tu fajn.

 


 

Sběratel 2019 - jaro15. - 16. března 2019
(Pá - So)
Veletrh sběratelů - 1.jarní ročníkPraha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

Sběratelská pohlednice k výstavě „modrého alba“ Freddie Mercuryho

Dne 15. a 16. března 2019 se v pražském čtyřhvězdičkovém hotelu Olympik Congress uskuteční první ročník „jarního Sběratele“. Najdete na něm stejnou nomenklaturu jako na „podzimním Sběrateli“, tedy především poštovní známky, mince, medaile, bankovky, pohlednice a další sběratelský materiál. Vstupenka zdarma po registraci do klanu sběratelů.

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Studené zimní počasí a mnohem menší výstavní plocha sice nepůsobily tak lákavě jako v září, ale byli jsme na prvního jarního Sběratele zvědavi a také jsme se těšili na setkání s dalšími známými a přáteli (Stamps and the Friends… ). Na akci jsme dorazili s mírným předstihem a zařadili se do fronty jako na iPhone.


Nutno poznamenat, že odhadem z 90% šlo o čekající na bankovky. Naštěstí po nějaké době někoho z pořadatelů napadlo frontu organizovat, a tak jsme byli něco po 10. hodině v teple. Ještě předtím nás ale při kontrole vstupenek ocejchovali razítkem.

Prošli jsme pár expozic a v drahém bufetu v předsálí strávili více, jak hodinu v diskuzích. Pak jsem ještě hledal pohledy z Moravy, ale skoro nikdo toto nenabízel a když, tak pouze doplňkově v malém množství s tím, že tyto zásoby přivezou na výstaviště do Brna.
Po 2,5 hodinách jsme na závěr shlédli naaranžovanou sbírku mladého Farrokha Bulsary (Freddieho Mercuryho) a vyrazili na pozdní oběd do naší tradiční smíchovské restaurace.

Během chutného jídla s pivkem jsme zhodnotili akci. Shodli jsme se, že nebýt setkání se známými a přáteli, tak pro filatelisty ZZ byla tato akce spíše ztráta času.

 


 

Geophila - březnové veletržní setkání15.března 2019
(Pá)
Jarní setkání sběratelů ZZ Geophila během veletrhu SběratelPraha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Na akci jsme dorazili po 17. hodině a po zmatcích s obsluhou v suterénu nalezli zbytek posádky hodující a diskutující v sále v přízemí. Celkem se nás sešlo asi 15. Během povídání i občerstvení představil Mirek Prokop “ochutnávku” z připravovaného atlasu Afriky.

Jako vždy probíhaly diskuze na volná témata a také malá burza. Bohužel jsem neodolal a ještě si musel půjčit, abych získal pěkné doklady. Akce probíhala v pohodovém stylu asi do 21. hodiny – a na závěr opět dorazil Mrtvý kostelník.

 


 

2018 :

 

Podzimní setkání členů Polární sekce16.listopadu 2018
(Pá)
Polární sekce - podzimní setkání 2018Praha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

V pátek 16. listopadu jsem na setkání polární sekce dorazil s mírným zpožděním a stal se tak sedmým účastníkem. Za okny krásně svítilo sluníčko a pro větší pohodu jsme si ještě v restauraci Kobyla objednali plzeňské.

Samozřejmě jsme začali prohlížením zajímavých filatelistických “objektů”, z nichž jsem si pár pěkných pořídili i já. Pan Hobza přednesl pozitivní zprávu o hospodaření sekce následovanou výběrem členských příspěvků na příští rok. Během diskuze dorazili dalši tři účastníci a naše letošní podzimní setkání tak dosálo dvojciferného počtu osob. Po dobrém obědě jsme pokračovali v diskuzích i prohlídkách materiálů. Pan Kraus, jenž získal za své polární exponáty zlatou medaili na výstavě Praga 2018, nechal kolovat několik zajímavostí (a všechny se mu vrátily). V pohodové atmosféře čas rychle plynul a po 14. hodině jsme se rozloučili a vydali zpět do svých domovů.

 


Sběratel 20187. - 8. září 2018
(Pá - So)
Mezinárodní veletrh sběratelůPraha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Již pátá návštěva na veletrhu Sběratel pro mne nepřinesla mnoho nového ani zajímavého. Letošní denní vstupenka vznikla jen drobnou modifikací té loňské. Příjemné bylo, že díky registraci na webu pořadatele stála jen 1Kč.

Akce se konala poměrně brzy (tři týdny) po světové výstavě v Praze, která na sebe upoutala pozornost a pro filatelisty tento veletrh trochu zastínila. V pátek jsme dorazili okolo 11.hodiny a v hale bylo tou dobou přeplněno. Jak bývá zvykem, tak někteří prodejci se usadili v prostoru stolů pro občerstvení. Ten ale okolo poledne museli vyklidit. Díky současně pořádané akci pro zdraví a životní styl bylo plno i v ostatních prostorách výstaviště a s dobou oběda se u bufetu tvořily dlouhé fronty a místa u stolů se tak zaplnila strávníky. Bylo to způsobeno také zhoršným počasím, protože stánky a hlavně posezení venku za deště návštěvníci pochopitelně nevyužili. Odpoledne nápor prvních návštěvníků polevil a další expozice jsem si tak prohlédl více v klidu.

Pro aktualizaci svých seznamů jsem navštívil stánek vydavatelů katalogů MICHEL. Doplnil jsem si chyběnku pro mezinárodní organizace. Aktuální seznam ZZ pro MO jsem před 10 dny vystavil na blogu.

Po 15. hodině jsme se vydali zpět na Smíchov, kde večer začalo naše tradiční každoroční posezení. Počasí se umoudřilo, takže jsme se sešli s dalšími sběrateli opět ve dvoře restaurace. Během vzájemných debat, konzumace večeře a pivka nám večer příjemně proběhl. V sobotu jsme na výstaviště dorazili hodinu před polednem. Setkal jsem se zde s vedením Polární sekce, doplnil pár známek z levné filatelie a po 13. hodině se vydal na sraz sběratelů ZZ Geophila.

 


 

Geophila - podzimní setkání 20188.září 2018
(So)
Podzimní setkání sběratelů ZZ Geophila na veletrhu SběratelPraha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Na tradičním místě a v tradičním čase se konalo podzimní setkání spolku Geophila. Do sálu jsem dorazil s půlhodinovým předstihem. Pozdravil jsem známé, zaplatil členský poplatek a na “burze” něco prodal, ale i koupil. Než schůze započala, sešlo se nás odhadem čtyřicet. Po zahájení a zhodnocení výstavy Praga se řešily otázky webových stránek spolku (aktuálně na www.geophila.com – už bez přesměrování na wz.cz) a také plán, kdy a kde se příští rok sejdeme. Po slabší účasti na jarním Brně se zvažovala buďto nová jarní výstava Sběratel v půli března nebo skoro letní akce v červnové Bratislavě. Navíc spolek oslaví příští rok 30 let, a tak by mohlo dojít i ke slavnostnímu mimořádnému setkání. Tak uvidíme. Dále pan Prokop informoval o postupu prací na atlase Afriky, který všichni už chvíli očekáváme. Velmi příjemným bodem programu byla přednáška pánů Dragonů o polních poštách ve světě spolu se vzácnými ukázkami a zasvěceným komentářem. Parádní ! Po oficiální části jsme opět propadli výměnám filatelistických zajímavostí. Okolo půl čtvrté akce stále probíhala, ale už jsme se bohužel museli vzdálit na vlak. Takže nashle v roce 2019. Uvidíme kdy, kde a kolikrát.

 


 

Praga 201815. - 18. srpna 2018
(St - So)
Světová výstava poštovních známekPraha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 


Dne 30.1.2018 vyšel oficiální Bulletin číslo 1 k výstavě PRAGA 2018. Přejímám z něj pěknou mapku umístění jednotlivých výstavních prostor:

 

Movití sběratelé už jistě zaznamenali, že se během výstavy uskuteční ve dnech 16.-17. srpna speciální aukce (číslo 41) pořádaná aukčním domem Christoph Gärtner nazvaná WORLDWIDE RARITIES. Místem konání aukce je restaurant Benada v Clarionu. Začátek oba dny vždy od 10:00.

Seznam dražených položek si můžete prohlédnout na stránkách philasearch.com. Z Československých rarit měl nejvyšší startovní cenu (10.000Eur) telegram se skautskou známkou Příjezd presidenta Masaryka.

Lot 1705

K dokladu je vystaven i zajímavý certifikát. Dražba této položky měla být na pořadu v pátek odpoledne. Tento lot byl z aukce stažen. O skautské poště vyšel nedávno článek na webu nasregion.cz .
Do mailu mi dorazila zpráva o cenách vstupného na výstavu. Pokud chcete ušetřit a mít jednodenní vstupenku jen za 305 Kč, zakupte si ji pro konkrétní datum přes prodejní místa Ticketportal. Dnes to úspěšně prověřil Pepa v Informačním centru ve Frýdlantu.
Předtím, než dorazíte na výstavu, si doma můžete připravit seznam exponátů, které musíte vidět. Kompletní přehled najdete na stránkách praga2018.cz/seznam-exponatu/. Jestliže si tento seznam chcete předem seškrtat nebo doplnit vlastními komentáři, možná se vám bude hodit ve formátu MS Excel. Ke stažení zde: Praga 2018 – Výstavní exponáty XLS .


– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Z navštěvy světové výstavy a doprovodných akcí jsem získal mnoho dojmů a ty jsem publikoval v samostatném příspěvku Praha a Praga .

 


 

Sekce sběratelů ZZ Ruska - Praga 201817.srpna 2018
(Pá)
Slavnostní setkání členů u příležitosti výstavy Praga 2018Praha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

V pátek 17.srpna jsem se zúčastnil slavnostní schůze Sekce ZZ Ruska v Praze. Konala se v přízemí v salónku Domu odborových služeb na Žižkově. Sešli jsme se v hojném počtu. Po oficiálním úvodu předsedy se ujal slova pan Horecký a přivítal zahraniční hosty. Byli mezi nimi i dva vystavující z Ruska – pan Mramornov (exponát Občanská válka v Rusku) a pan Ryss (exponát Poštovní historie Gruzie). O exponátech se více dočtete v delším příspěvku Praha a Praga.

Dále nás navštívili pan Averkiev z Ruska, Roger Castle z Velké Británie a specialista na zemstva pan Bernard Furnon z Francie. Nejen s hosty probíhaly zajímavé diskuze, ale i prohlídka známek , dokladů nebo katalogů. Samozřejmě jsme probírali zážitky z návštěvy světové výstavy. Okolo poledne jsme se přesunuli do restaurace na slavnostní oběd. Seděl jsem vedle pana Averkieva, který líčil své filatelistické zážitky z USA. Následně jsme se vrátili do sálu, kde jsme pokračovali v přátelské atmosféře.

Protože akcí spojených se světovou výstavou bylo hodně, tak jsme se postupně rozloučili a vyrazili za dalšími filatelistickými zážitky.

 


Geophila - setkání Praga 201817.srpna 2018
(Pá)
Slavnostní setkání členů u příležitosti výstavy Praga 2018Praha

– – – – – PŘEDEM – – – – –

 

– – – – – – POTÉ – – – – – –

 

Netradiční mimořádné setkání spolku Geophila proběhlo v restauraci (a pivovaru) Koločavka. Měli jsme rezervovány prostory v suterénu pivovaru, kde byl samostatný výčep. Účastníci se začali scházet již před 6. hodinou večerní. Postupně se nás sešlo odhadem do 20 členů. Vytvořili jsme několik skupin okolo svých stolů a debatovali jsme hlavně o dojmech ze světové výstavy. Po večeři následovala volná diskuze a burza filatelistických materiálů. Svoji sbírku jsem si tak i já doplnil o pár pěkných dokladů.

V pozdějších hodinách jsme se přesunuli do přízemí k jednomu dlouhému stolu. Nejvíce jsem diskutoval s panem Petříkem a panem Černým, kteří seděli naproti. Zjistil jsem, které skvělé exponáty jsem už na výstavě ve čtvrtek nestihl. Čas rychle plynul v pohodové atmosféře a po návštěvě Černého kostelníka a Jacka Danielse jsme se po 11. hodině vydali ke svému ubytování.

 


 

Geophila - jarní setkání 201828.dubna 2018
(So)
Jarní setkání sběratelů ZZ pořádané spolkem GeophilaBrno

Poslední dubnovou sobotu jsem se opět vypravil do Brna. V prostorách KOMETA PUB-u se v poledne konalo jarní setkání sběratelů ZZ. Pozdní oznámení o pořádání akce a také lákavá možnost prodlouženého víkendu byly bohužel příčinou, že se nás sešlo jen asi 10. Na druhou stranu to ale znamenalo, že jsme si oproti pražskému setkání všichni sedli u jednoho stolu a atmosféra byla více družná a rozhodně méně formální. Seděl jsem naproti panu Prokopovi, takže jsem ho zpovídal ohledně připravovaného atlasu Afriky. Dle jeho slov si území rozdělil na šest oblastí a většina už je zpracována. Povídal i o vydáních, která zařadí jako nová známková území. Plánuje, že na podzimním setkání Geophila v Praze by mohl konkrétnější podobu atlasu Afriky představit členům spolku. Bavili jsme se o jeho dalších plánech na budoucí publikace, např. o komplexní publikaci mapující ZÚ v ruské oblasti. Za tu bych se přimlouval. Setkání se zúčastnil také pan Petřík. Přinesl poslední číslo Merkur Revue a tam publikované články věnované známkovým zemím. Dále představil svůj skvělý exponát a pohovořil o loňské světové výstavě v Bandungu. Podrobnosti a fotografie z Indonézie najdete v článku na Infofile. Během akce probíhala mezi účastníky i filatelistická burza. Sám jsem také něco směnil a získal např. pohled se známkou šerifské pošty.

Také zde zazněly informace z posledního zpravodaje. Vedení navrhuje případné neformální setkání účastníků výstavy Praga 2018 večer v restauraci v pátek 17.srpna. Pokud se na Pragu chystáte, sbíráte známkové země a budete v Praze přespávat, kontaktujte vedení spolku. Podzimní setkání proběhne na závěr veletrhu Sběratel 8.září 2018 v Letňanech. Takže se letos možná setkáme ještě dvakrát.


 

13. Veletržní setkání sběratelů13.dubna 2018
(Pá)
Veletržní setkání - jaro 2018Brno

Nezalekli jsme se třináctky a i letos jsme s kamarády zavítali na jarní filatelistickou akci pořádanou KF A. Muchy. Vstupenku jsme zakoupili už při vstupu na výstaviště a náhodou se mi podařilo získat mé oblíbené číslo.

Zdálo se mi, že v hlavním výstavním sále je oproti loňsku více volného místa, zřejmě mírný úbytek prodejců. Mě však zaujali známí prodejci ZZ, kteří byli v přísálí. Koupil jsem si pěkný doklad z Afriky a doplnil si série omnibusů. Některé své známky se mi podařilo směnit.

Pohled do chodby, ve které měli stoly prodejci ZZ

Akci vnímám hlavně jako pohodovou příležitost setkat se se známými a nad alby či během občerstvení probrat známky i osobní život sběratelů. A to se povedlo. Takže za rok opět na shledanou …


 

2017 :

 


Slavnostní setkání Sekce ZZ Ruska k 50. výročí2.prosince 2017
(So)
Sekce známkových zemí Ruska - podzimní setkání 2017Brno

První prosincovou sobotu jsem vyrazil do Brna na setkání sběratelů známkových zemí Ruska. Akce proběhla v restauraci KOMETA PUB a nesla se v duchu oslav 50. výročí založení sekce. Před začátkem setkání proběhla burza známek, která skončila v 11 hodin. Po ní následovalo oficiální zahájení slavnostním proslovem vedoucího sekce.

Dále jsme byli pozváni na chutný oběd s pěnivým nápojem. Následoval proslov hosta z KF A.Muchy a po něm přednáška o historii vzniku první ruské známky. Organizátoři nechali vyrobit parádní dort s výročním logem.

Odpoledne byl nakrájen a podáván ke kávě. V průběhu celého setkání jsme diskutovali o známkách a pokračovala výměna zajímavých filatelistických materiálů. Kromě nových filatelistických úlovků jsem získal také nové kontakty. Akce probíhala pohodovém a přátelské atmosféře a po společné fotografii jsme se po 14. hodině rozešli do svých domovů. Byl jsem spokojen a rád bych poděkoval organizátorům za náročnou přípravu a zdárný průběh akce.


 

 

Podzimní setkání členů Polární sekce25.listopadu 2017
(So)
Polární sekce - podzimní setkání 2017Praha

V sobotu 25/11 jsem se poprvé zúčastnil posezení členů Polární sekce. Setkání proběhlo v restauraci Lapák (nedaleko stanice Ládví). Začalo od 12.00 hod. Sešli jsme se u jednoho stolu v komorním počtu šesti členů. Nejprve proběhla výměna filatelistického materiálu s polární tématikou. Já coby nováček jsem byl nadšený kupující.

Poté následoval chutný oběd a plzeňské. Dále hovořil pokladník pan Hobza, který nás jako správný hospodář následně zkasíroval o členské příspěvky na rok 2018. Pan Boháček nám avizoval výstavu Grónsko země ledu a života. Ta bude slavnostně zahájena 10.1.2018 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Polární sekce na ní bude participovat, což již bylo zřetelné i v posledním zpravodaji pana Boháčka, tématicky věnovaném Grónsku.

Dále jsme pokračovali ve filatelistické diskuzi, během níž jsme si povídali i o sbírání známkových zemí. Krátce po 15. hodině jsme společně vyrazili na cestu k domovu a přitom se domluvili na další setkání.


 

 

Geophila - podzimní setkání 20179. září 2017
(So)
Podzimní setkání členů spolku GeophilaPraha

Setkání proběhlo tradičně na výstavišti v Letňanech. Salónek 3 byl plný a musely se přidávat židle. Odhaduji, že se nás sešlo asi 35 účastníků. Potěšilo mne, že vedení konečně plánuje rozesílat zpravodaje i nabídky elektronicky. Před 2 lety ještě tento můj návrh na setkání neprošel. Ušetří to náklady a zpravodaj může vycházet častěji, s kvalitnějšími obrázky, případně odkazy na web. Spolek také hledá nové autory příspěvků. Dále hovořil pan Prokop o své práci na sběrateli očekávaném atlasu Afriky. Je to první velká publikace po odchodu Dr.Marka. Autor si stanovil termín dokončení díla ještě před započetím výstavy Praga 2018. Držím palce a těším se. Poté se řešila možnost jarního setkání pro příští rok. Zatím nebylo finálně rozhodnuto. Zvažovala se i Bratislava (1.-2.6.2018). Myslím, že vzhledem k dobrému dopravnímu spojení by to možná mohlo vyjít. Pro letní setkání byl navržen srpnový termín, protože proběhne Praga 2018. Dle mých informací se ale Sběratel 2018 má konat v zavedeném zářijovém termínu – viz www.sberatel.info/praga2018. Takže se ještě datum i místo také upřesní, je na to času dost. Na konci setkání proběhla diskuze a prodej známek mezi členy spolku. Akce trvala zhruba 2 hodiny.

Pozn: Zaujala mne změna definice našeho sbírání prezentovaná i na webu doprovodných akcí výstavy Sběratel 2017. Již nesbíráme známkové země, ale známková území. Je to dle mne správné, protože termín ZZ definoval FAZZ přísnějšími měřítky a zemí je dle něj zhruba polovina oproti atlasům pana Marka a to i když přidáme nově vzniklé nebo neuvedené. Jedná se o terminologickou úpravu. Při rozšiřování sbírky jsou také další varianty ZZ a případně i některá místní vydání zajímavou výzvou. Samozřejmě také pro mne.


 

 

Sběratel 20178. - 9. září 2017
(Pá - So)
Mezinárodní veletrh sběratelůPraha

Letos pořadatelé zkrátili termín jen na 2 dny a v pátek dopoledne to bylo znát. Fronty pomalu jako v metru ve špičce. Nicméně dle slov prodejců byla sleva za místo oproti loňsku jen asi 10%. Sběratelé ZZ tam našli již tradičního prodejce – levnou filatelii z Brna. Jiní prodejci ZZ letos vynechali. Vypravil jsem se také ke stánku u nás nejoblíbenějších katalogů Michel. Měli zde i překladatelku do němčiny. Bohužel neuměla přeložit některé termíny, ale naštěstí jedna ze zaměstnankyň Michlu je původem z Ruska, takže jsme se nakonec nějak domluvili. 🙂 Součástí veletrhu byla také výstava Praga Piccola. Nejvíce mne tam zaujaly dva nádherné antarktické exponáty pana Jiřího Krause: Objevování Antarktidy a První švédská antarktická expedice. Autor byl velmi vstřícný a provedl mne svou expozicí plnou úžasných poštovních dokladů. Česká pošta představila mj. známku i KL “Mauritius v Česku” a u jejich stánku se stála dlouhá fronta. Ze zvědavosti jsem navštívil stánek Kyrgyz express post, kde jsem opět oprášil ruštinu. Uvidíme, zda a kdy mi vyrobený R dopis dorazí … Poštěstilo se mi získat několik zajímavých polárních dokladů z Arktidy i Antarktidy.

Krásný pohled Špicberk odeslaný v září 1905 do Prahy

A také jednu 100 let starou pohlednici z mého města. Příjemně mne překvapil obsah zadní strany. Byla zřejmě odeslána po skončení Šnejdárkova tažení z Těšína.

Polská pohlednice odeslána 3.2.1919

Těším se, že se během konání veletrhu setkám s “novými” sběrateli, se kterými jsem si dosud jen mailoval. A také na své “staré” známé, s nimiž se vídáme právě na podobných akcích. Samozřejmě, že příjemné povídání je nejlepší u piva. Počasí přálo, ale kapacita venkovních míst k sezení byla nedostatečná. V bufetu ve vstupní hale se místečko našlo, ale pivko měli jen v plechovkách. Takže organizátoři mají co zlepšovat. 🙂 Naopak pochvalu si zaslouží šatna zdarma. Byla až na konci vstupního pavilonu, takže možná ne každý to zjistil. Celkově jsem byl spokojen a budu se těšit zase za rok …


 

 

Veletržní setkání sběratelů - KFAM 31.března 2017
(Pá)
Veletržní setkání - jaro 2017Brno

Vzpomínkovou ukázkou vstupenky se vracím k jarnímu setkání (tentokráte již v březnu) na brněnské výstavišti.

Opět jsem navštívil své oblíbené prodejce, poseděl s přáteli u piva a udělal si radost rozšířením sbírky. Plácnul jsem se přes kapsu a doplnil si první známku světa na dokladu.Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CZ/SK NEZÁVISLÝ BLOG * ASFE * STAMPS * STAMP ISSUING ENTITIES * GEOGRAPHIC PHILATELY *