Albánie – vydání komitetit te qindreses

ALBANIA – KOMITETIT TE QINDRESES ISSUE

V březnu loňského roku jsem v příspěvku Albánie – vývojové etapy známkové oblasti slíbil doplnit informace o etapě E68. Zahrnuji do ní všechna “exilová” vydání s textem “KOMITETIT TE QINDRESES”.

Obchodní vliv tohoto vydání je zřejmý

Překlad tohoto textu má význam “Výbor pro hnutí odporu” (pravděpodobně proti komunistickému režimu) a bývá nesprávně spojován s exilovou vládou. Jedná se o čistě privátní obchodní filatelistický počin. Protože Albánie patří mezi mé oblíbené oblasti, rozhodl jsem se i toto vydání zkompletovat (bez ohledu na zoubkování či varianty papíru) . Kolik vlastně vyšlo různých variant a v jaké době ?

Při doplňování mé první série s portréty osobností jsem zaznamenal mnoho variant lišících se podobiznami, barvou, nominálem nebo přetisky. První podrobnosti jsem našel na webu o “popelkách” – www.cinderellas.info . Výborným a detailním pomocníkem mi byl specializovaný blog www.eworldstamps.com, konkrétně stránky albania-exile-government . Diskuzi s ukázkami od stejného autora najdete i na stampboards.com. Eric (jejich autor) se snaží sesbírat co nejvíce známek z celého světa a ještě o tom stíhá průběžně psát zajímavé články. Rozhodně doporučuji nahlédnout. Můj příspěvek je stručným překladem výše uvedeného a je doplněn fotkami z mého archívu.

Nyní k jednotlvým emisím. Celkem eviduji 33 známek. První série 4 známek pocházi pravděpodobně z první poloviny 40.let. Usuzuje se tak dle používané měny.

Albania_qind_1
Albánie KTQ č. 1 – 4

Druhá série 4 známek se připisuje asi do roku 1947. Pravděpodobně za jejím vznikem stojí jiná skupina, než v předchozím případě. Počínaje známkou č. 5 se objevuje na všech text “posta ajrore” = letecké známky

Albania_qind_2
Albánia KTQ č. 5 – 8

Od dalších vydání se již objevuje pouze motiv tří osobností: Roosvelt – Kastrioti (Skanderberg) – Churchill. Třetí emise má jen 1 známku a špatný text u Churchillova jména.

Albania_qind_3
Albánia KTQ č. 9

Počínaje čtvrtým vydáním je už obraz osobností nezměněn. Okolo roku 1950 vyšla 4. série a je známa ve třech variantách. Buďto stříhaná, nebo s perforací 14 případně 121/2.

Albania_qind_4
Albánia KTQ č. 10 – 13

Pátá série vyšla ve stejných nominálech a zoubkování jako čtvrtá. Liší se jinými barvami a dopsaným letopočtem 1952.

Albania_qind_5
Albánia KTQ č. 14 – 17

Šestá série vznikla přetiskem “IN MEMORIAM J. F. KENNEDY 1917 – 1963” na známkách 4. a 5. série (KTQ č. 10-17). Není známo, proč se po Kennedyho smrti objevily přetisky na známkách KTQ. JFK se nikdy na známkách “komitetit” neobjevil a ani Albánii nenavštívil. Jasně to svědčí o americkém původu těchto výrobků. Přetisky jsou buďto v černé nebo zlaté barvě a pouze na známkách s perforací 14.

Albania_qind_6
Albánia KTQ č. 18 – 25

Sedmá série obsahuje přetisk na známkách KTQ číslo 10 – 17. Ten má text “IN MEMORIAM SIR WINSTON CHURCHILL 1874 – 1965”. Přetisky jsou také buďto v černé nebo zlaté barvě a pouze na známkách s perforací 14. Tedy shodně jako u přetisku JFK. Tyto jsem sehnal ve čtyřblocích.

Albania_qind_7a
Albánia KTQ č. 26

Samozřejmě, že podnikavci vyrábějí i důvěryhodně vypadající dokumenty. Na stránkách zmíněných v úvodu článku jich najdete několik. Mně se líbil starý “letecký” dopis z Oroshi do Říma, který neměl šanci v době, kdy vládl Enver Hodža projít poštou…

Albania_qind_obalka

 

Pokud vás toto privátní vydání zaujalo jako mne a máte trpělovost, známky seženete na aukci eBay. Doporučená klíčová slova jsou “albania komitetit”, “albania resistance”, “albania propaganda” nebo “albania exile”. Méně častější bývá známka KTQ č.9. Ale kdo si počká …

Zdroje: Výše uvedené www stránky, archív autora a  další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *