Aukce tiskového archu Chorezmu 500r

AUCTION OF PRINT BLOCK 500 RUBLES STAMPS
FROM KHOREZM

(aktualizováno – listopad 2021)

Známky 500r byly v Chorezmské lidové sovětské republice (CHLSR) vyráběny malým nákladem na tiskovém listu o rozměrech pouze 3×3. Jeden kompletní arch se zachoval a patří mezi velmi vzácné sběratelské úlovky.

Při brouzdání internetem jsem nalezl aukci, během které se právě tento unikát před lety prodal. Zkoumání této aukce věnuji dnešní krátký příspěvek.

Tento blok byl vydražen v březnu roku 2006 na aukci Cherrystone za neuvěřitelných 4.750,- USD. To činí asi 5.500,- USD včetně dalších poplatků. Cena, ač se zdá značná, ale vychází pod 13.000 Kč/ks. Za takovou cenu se v dnešní době (rok 2017) už 1 známka 500r asi moc nedá sehnat.

Archív aukce číslo 2205 z března 2006

Tento poklad zřejmě nezaslal do aukce původní znalý majitel, ale  jeho dědicové nebo překupník. Tedy osoby, které nebyly sběrateli známek Chorezmu. Usuzuji tak z toho, že historický popis není zcela přesný a spíše se propagačně rozplývá nad starobylým královstvím namísto popisu Chorezmské sovětské republiky . Dále také z toho, že arch je v aukci vystaven “vzhůru nohama”. Pravděpodobně ještě v roce 2006 neměli ani filatelističtí odborníci z aukční síně o tomto vydání mnoho informací.

Na druhém řádku popisu se dozvídáme, že na rubové straně (ta však bohužel není v archívu aukce) byly azbukou napsány následující údaje:  pošta Chorezmu, 500r známka vydána v roce 1922. Je tam však i zmínka o textu “Velikonoce” (nebo také neděle velikonoční) .

Následně jsem zkusil kontaktovat aukci Cherrystone. Nejprve s dotazem na další fotky z aukce. Zde mi zdvořile odpověděli, že po tolika letech je už nemají k dispozici. Dále jsem zaslal druhou žádost, zda by mohli kontaktovat kupujícího. Na to mi odpověděli: Bohužel nejsme v kontaktu s kupujícím. Takže nezbývá, než počkat, zda se tiskový list zase někdy objeví …

Opět zde máme další střípek do skládačky tajemného vydání ve městě Chiva. Opět také přibývá nový otazník. A opět ne jen jeden.

Doplněno 10.11. 2021: Součástí výstavy Stockholmia 2019 byla i sálová aukce Kelleher obsahující 82 významných položek. Jako položka číslo 60 se objevil opět tento tiskový arch. V aukci byla zobrazena i rubová strana. Je patrné, že byl nadvakrát přeložen. V aukci byla informace o položce odborná a mnohem obsáhlejší. Vyplynulo z ní, že starý popis na aukci v roce 2006 nebyl zcela korektní.

Texty perem totiž jsou následující: “na památku”, “poštovní známka Chorezmu 500 r. vydáno roku 1922”, a také je údajně uveden podpis “Abd al-Rahmanov”. Ještě předtím bylo na rubové straně psáno tužkou ve smyslu Chivská známka Chorezmu. Za pozornost stojí informace, že známky Chorezmu byly tištěny kromě tenkého papíru i na silnějším papíru s průsvitkou (?). Je velmi zajímavé, že se uváděný rok vydání liší od toho, který je na dokladu z Chivského muzea (zobrazeném v článku o Chorezmu) z prosince 1935, kde se uvádí 1921.

Vyvolávací cena byla kosmických 50.000,- USD. Zda a za kolik byla nakonec položka číslo 60 prodána jsem ani nezjišťoval.

Zdroje: Wikipedie, aukce Cherrystone, aukce Kelleher, výše uvedené www stránky, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *