Aukce tiskového archu Chorezmu 500r v roce 2006

Známky 500r byly v Chorezmské lidové republice (CHLR) vyráběny malým nákladem na tiskovém listu o rozměrech pouze 3 x 3. Jeden kompletní arch se zachoval a patří mezi velmi vzácné sběratelské úlovky.

Při brouzdání internetem jsem nalezl aukci, během které se právě tento unikát před lety prodal. Zkoumání této aukce věnuji dnešní krátký příspěvek.

Teno blok byl vydražen v březnu roku 2006 na aukci Cherrystone za neuvěřitelných 4.750,- USD. To činí asi 5.500,- USD včetně dalších poplatků. Cena, ač se zdá značná, ale vychází pod 13.000 Kč/ks. Za takovou cenu se v dnešní době (rok 2017) už 1 známka 500r asi moc nedá sehnat.

Archív aukce číslo 2205 z března 2006

Tento poklad zřejmě nezaslal do aukce původní znalý majitel, ale  jeho dědicové nebo překupník. Tedy osoby, které nebyly sběrateli známek Chorezmu. Usuzuji tak z toho, že historický popis není zcela přesný a spíše se propagačně rozplývá nad starobylým královstvím namísto popisu CHLR . Dále také z toho, že arch je v aukci vystaven “vzhůru nohama”. Pravděpodobně ještě v roce 2006 neměli ani filatelističtí odborníci z aukční síně o tomto vydání mnoho informací.

Na druhém řádku popisu se dozvídáme, že na rubové straně ( ta však bohužel není v archívu aukce ) byly azbukou napsány následující údaje:  pošta Chorezmu, 500r známka vydána v roce 1922. Tyto napsané informace považujeme za reálné i dnes. Je tam však i zmínka o textu “Velikonoce” (nebo také neděle velikonoční) . Toto je dosud neznámá informace ! Dle stránky “Výpočet data velikonoc” mi vyšlo, že tenkrát velikonoční neděle připadla na 16.dubna 1922, což se mi následně potvrdilo i na stránkách calendar-12.com:

Výborně ! Ale CHLR byla muslimskou zemí a tito věřící Velikonoce neslaví. Jenže toto území se už padesát let předtím stalo ruským protektorátem a do větších měst přicházeli občané z Ruska, kteří vyznávali pravoslaví. Podíval jsem se ještě do česko-ruského kapesního slovníku. Velikonoce se rusky píší пáсха (“páscha”). To silně připomíná i jejich židovský název – pesach (psáno azbukou песах). Kalendářně se překrývají. Na anglické Wikipedii uvádějí v sekci náboženství pro CHLR kromě islámu také judaism, protože tuto oblast obývala početná židovská komunita. Můžeme tedy spekulovat, že je pravděpodobné, že by si osoba zodpovědná za tisk tohoto archu poznačila na jeho rubovou stranu velikonoční údaj coby datum vydání. Tisk asi neproběhl přímo ve svátečních dnech, ale někdy časově blízko, tedy ve druhé dekádě měsíce dubna roku 1922 !

Následně jsem zkusil kontaktovat aukci Cherrystone. Nejprve s dotazem na další fotky z aukce. Zde mi zdvořile odpověděli, že po tolika letech je už nemají k dispozici. Dále jsem zaslal druhou žádost, zda by mohli kontaktovat kupujícího. Na to mi odpověděli: Bohužel nejsme v kontaktu s kupujícím. Takže nezbývá, než počkat, zda se tiskový list zase někdy objeví …

Opět zde máme další střípek do skládačky tajemného vydání ve městě Chiva. Opět také přibývá nový otazník. A opět ne jen jeden.

Zdroje: Wikipedie, aukce Cherrystone, uvedené www stránky a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *