Australia / Strait Settlement / Torres

AUSTRALIA / STRAIT SETTLEMENT / TORRES

(aktualizováno – únor 2024)

Známky s textem Australia / Strait Settlement / Torres (ATSS) náleží mezi méně známé vydání nejasného původu, a proto jsou často řazeny mezi tzv. “popelky” (Cinderella). Vyšlo celkem 6 známek s jednotným vzorem (dvě hory v kruhu a na bližší z nich je vlajka union jack). Provedení jednobarevným tiskem na bílém papíru s perforací 11. Známky se objevily v sedmdesátých letech 19. století. Vyskytují se pouze nepoužité. Vydání je uváděno v Mellvilově publikaci Phantom Philately.

Převzato z publikace Phantom philately

První zmínka o těchto známkách se objevila v roce 1879 v německém filatelistickém časopise Briefmarken Journal.


Známky měly být údajně používány pro úhradu zásilek mezi Austrálií (patrně na území kolonie Queensland) a Singapurem, který v té době patřil do Průlivových osad (Straits Settlements) přes Torres Strait ( = Torresův průliv, ve kterém se nachází skupina 274 ostrovů ).

Podrobná mapa oblasti z roku 1874 (davidrumsey.com)

 

V roce 2013 byl v Bruselu ohlášen nález většího množství “popelkových” známek. Mezi nimi se také vyskytovaly tiskové listy známek ATSS. Archy, které ležely na sobě a vzájemně slepily, až tak vytvořily “kartón”. Při pokusu je oddělit byly některé poškozeny. Tyto kusy byly následně vyřazeny a zbývající archy se známkami byly opatrně “vykoupány”. Následkem toho pak většina poštovních známek postrádá lep. Je pozoruhodné, že v nálezu nebyl obsažen ani jeden případ známky s nominálem 2c. Známky z tohoto nálezu bývají označovány “Brussels Find“.

Ukázka nálezu s patrným poškozením vlivem slepení

 

V současné době se známky ojediněle vyskytují v sálových aukcích. Velmi vzácná je hnědá známka s nominálem 2 centy, a proto cena kompletní šestice atakuje 1.000 amerických dolarů.

Prodáno na aukci Status Int. za 2.100 AUD (2014)

Podobná šestice známek se v roce 2021 prodala na aukci Abacus #243 za 1.150 AUD (Lot 509). Známky jsem rovněž viděl nabízet i na eBay. Zde však pozor na mnohé repliky. Ty mají jiný rozměr, odlišnou perforaci a méně kvalitní kresbu. Případně fantazijní barvy nebo nominály. I tak se prodávají velmi dobře.

Sada replik známek ATSS

 

Další zajímavé informace získáte na stránkách stampboards.com. Tam mne velmi zaujal názor uživatele s nickem muruk, který uvádí (volně přeloženo):

“Předpoklad, že známky byly určeny pro poštu přes Torresův průliv, se zdá být nesprávný. Další varianta, že byly pro poštu mezi Singapurem (Strait Settlement) a místem zvaným Torres (možná Torresův průliv), působí důvěryhodněji. To také naznačuje rozložení textů na známce. Zdá se, že existují dva samostatné zápisy: “Strait Settlement” a “Torres”. Proč by měl být text Torres dole pod Strait Settlement, pokud by zamýšleným názvem mělo být Torres Strait Settlement ? Navíc, ani Austrálie, ani Britská Nová Guinea nepoužívaly v době, kdy byly tyto známky vydávány (70. léta 19. století) desetinnou měnu. Průlivové osady však ano. Vlajka na známce také není přesně “Union Jack”, jak tvrdí většina popisů. Více se spíše podobá vlajce Průlivových osad (která má britský znak na straně vztyčení). (Technická poznámka: Vlajka Spojeného království je vlajka Unie. Stává se “Union Jack” až tehdy, když je vztyčena na palubě lodi, ne hory.)”

Na webu stampboards.com je také vyobrazena pravděpodobná předloha obrazového motivu známek navržená uživatelem muruk. Mohlo by se jednat o útvar nazývaný Twin Peaks, který se nachází na nádherném ostrově Tioman (Pagang – Malajsie).
Toto vydání eviduje ve svém filatelistickém atlase Austrálie také pan Marek a přidělil mu kód 51-105. S odůvodněním, že nejsou známy žádné doklady potvrzující původ těchto známek, považoval jejich vydání za podvrh. Ceny známek ale tomu, jako i v jiných podobných případech, neodpovídají.

 

Zdroje: Wikipedie, Peter Valdner, fotoarchív autora, diskuzní fórum na stampboards.com věnované Torres Strait Settlement a také známkám Murray River Steam Navigation Company, uvedené www stránky, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *