Cayes of Belize

CAYES OF BELIZE

(aktualizováno – prosinec 2023)

Když jsem si před léty prohlížel sbírku známkových zemí u kamaráda a dospěl jsem k Belizským písčinám, tak se mě Petr hrdě zeptal: ” Jo, a to už jsem ti říkal, že mám Cayes kompletní ? ” . To byla v té době pro mne samozřejmě výzva, kterou jsem si o pár let později chtěl splnit.

Převzato z mapy.cz

Jenže jsem přitom zjistil, že ani kamarád ani já Cayes kompletní tak docela nemáme, protože šťastlivců, kteří mají skutečně kompletní sbírku známek Cayes of Belize mnoho nebude.

Na stránkách studijní skupiny British West Indies Study Circle jsem našel zajímavý článek pana Iana Mathesona z dubna 2014, nazvaný Postal Services of the Cayes of Belize. Z něj přejímám následující informace. V 19. století spadaly Belizské písčiny administrativně pod Britský Honduras. Přesto, že zde začaly vznikat první osady ( Ambergris Caye, St. George’s Caye, Caye Caulker ), odesílala se pošta až z pevninského města Belize. Okolo roku 1880 si bratři Sydney a Morton Cuthbertovi postavili na Caye St. George svůj dům a začali komerčně provozovat parní jachtu mezi Caye a Belize. V některých pramenech je uváděn pouze Sydney Cuthbert. Také zajišťovali poštovní službu. Pro kompenzaci nákladů na její provoz se rozhodli nechat si vyrobit vlastní známky. Cenová nabídka z tiskárny se jim zdála nepřiměřeně vysoká, proto si sami vyrobili levné strojopisné známky. Ty obsahovaly fialový text „Caye Service 3 cents“.

Jeden z mála zachovaných dopisů. Prodáno na aukci Siegel v roce 2006 za 5.750 USD.

Kromě datumovky bylo na dopisech používáno jednořádkové razítko s textem “CUTHBERT BROS.,“, kterým byly známky znehodnocovány. Většina dnes dochovaných kopií byla použita jen pro krátkou cestu mezi dvěma koncovými body. Existují pouze tři vzácné exempláře, na nichž je zásilka dofrankována běžnými výplatními známkami. Všechny zaznamenané případy pocházejí z let 1894 až 1895.

Převzato z BWISC. Prodáno v roce 2011 na 67. aukci Grosvenor za 1.200 £

 

Poštovní úřady na Cayes byly otevřeny v prvním desetiletí 20. století. Jedna v osadě San Pedro na ostrově Ambergris Caye. Dále pak pak roku 1903 v Caye Caulker, které se nalézá na stejnojmenném ostrově. Zásilky se ukládaly na úřadech a byly odesílány plachetnicí nebo čluny “dorey“. Třetí pošta byla otevřena na ostrově St. George’s Caye až roku 1988. Dnes jsou poštovní zásilky na pevninu přepravovány vysokorychlostními vodními taxi nebo malými letadly.

San Pedro 1936
St.George’s Caye 1990

 

V roce 1984 začal Poštovní úřad v Belize vydávat také propagační emise známek s nápisem „Cayes of Belize“ platných na celém území státu. Celkem vyšlo v letech 1984-85 třicet známek:


Zajímavostí je, že ačkoli získalo Belize v září 1981 nezávislost, tak na všech známkách Cayes z roku 1984 je stále portrét britské královny. Patrně kvůli tomu, že Belize je stále členem Commonwealthu. Známky s čísly 10 – 13 patří do omnibusové série “250. výročí Lloyd’s List” . Lloyd’s List bylo jedno z nejdéle vydávaných britských periodik o dopravě, které vycházelo až do roku 2013. Čtvrtá emise z listopadu 1984 byla věnována 90. výročí první pošty z Cayes. Bylo k ní vydáno i pěkné FDC.

Kromě známek a FDC vyšel pro Belizské písčiny i sběratelský sešitek s některými známkami doplněný texty a obrázky.

Hned na třetí straně je pěkný aršík se známkou číslo 8 a s motivem dopisu frankovaného Cuthbertovou známkou. Tento aršík samostatně nevyšel. Dle mne je jen škoda, že autoři raději nepoužili známku číslo 18 – tu s dopisem.

Na vydávání sérií Cayes of Belize upozornil filatelisty věstník Gibbons Stamp Monthly v říjnu 1984. Gibbons uvádí vydání Cayes pouze v dodatku katalogu, s tím, že není zřejmé, že by „Cayes” představovaly skutečnou politickou, historickou nebo poštovní odluku vůči Belize. Ani v samotné oblasti ostrovů nebyl tento vydavatelský počin přijat pozitivně. Proto bylo vydávání známek zhruba po roce ukončeno. Stávající zásoby pak byly vypotřebovány jako běžné výplatní známky Belize.

R obálka se známkami Cayes zaslaná z Belize 1.3.1990 do Československa
– ze sbírky pana Polanského

 

Pokud vás vydání “Cayes” zaujalo, tak si určitě přečtěte další zajímavé informace, které naleznete v článcích nazvaných  “Cayes of Belize” na stránce Comm.Stamps.Opinion nebo na webu groseducationalmedia. Článek o Belizských písčinách zakončím ukázkou pěkně zpracované vývojové mapky Belize a Cayes od Gerbena van Geldera.

Převzato z webu stampworldhistory.com

Rozhodnutí, zda se v případě známek “CAYES OF BELIZE” z 80. let minulého století skutečně jedná o plnohodnotnou známkovou zemi nebo o propagační vydání ZZ Belize nechám na každém z nás.

Zdroje: Výše uvedené články a internetové stránky, Wikipedie, fotoarchív autora a pana Polanského, internetové aukce a další …..


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *