Černá Hora – exilová vláda v Itálii

Dostal jsem od kamaráda Petra hezké privátní známky z doby po 1.světové válce. Známky byly vydány cca 1920-21.

Černá Hora - vydání Gaeta
Černá Hora – vydání Gaeta

Na internetu se někdy nesprávně u tohoto vydání uvádí informace z předchozího pobytu Nikoly I: 1916-18 Bordeaux. Tam se ale používaly „známky“ jiné  – viz dopis z Francie do bývalého hl. města Cetinje – http://www.world-covers.com/cover-34672 .
Mé vydání se správně nazývá Gaeta.


Tam se po pobytu ve francouzském exilu v Bordeaux následně uchýlil bývalý černohorský král Nikola I. Petrović-Njegoš. Srbové po skončení WWI provedli připojení Černé Hory a prosadili zákaz návratu královské rodiny ČH a odmítnutí jejich nároků na trůn. Takže Francouzi už neměli důvod dál financovat nákladný život Nikoly I. Díky tomu,že jeho dcera se provdala do italské královské rodiny, uchýlil se 1919 do Gaety. Tam bylo až do roku 1924 centrum ČH exilu – příznivci monarchie a odpůrci sjednocené Jugoslávie.
Známky byly vydány z propagandistických důvodů a k účelům financování života královské rodiny. Nikdy nebyly uvedeny do poštovního provozu. Nikola I. zemřel roku 1921.

Na webu o cinderellách lze dočíst,kolik různých jich vytiskli:
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.1.jpg
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.2.jpg
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.3.jpg
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.4.jpg
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.5.jpg
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.6.jpg
http://www.cinderellas.info/wittcoll/images/107377.7.jpg

Poznámka:
Blíže o spojení Srbska a Černé Hory z pohledu srbského autora na adrese http://www.njegos.org/past/union.htm, nebo zkuste téma Podgorická skupština. Srbům + ČH to vydrželo až do r. 2006 , nejdéle ze všech postjugoslávských států, takže déle, než třeba Čechům a Slovákům. Každopádně Černá Hora byla ještě před 40 lety poměrně málo vyspělou zemí, protože původní název líné země z pohádky Tři veteráni bylo Monte Negro. Pro klid raději přejmenováno na Monte Alba. Takže s volbami se v roce 1919 dalo manipulovat, když půlka obyvatelstva byla negramotná. Ale to jsou jen spekulace.
PS Snažil jsem se získat poštovně použitou obálku se známkou z moderní Černé Hory, ale nepodařilo se. Tak jsem alespoň do menu přidal ZZ Černá Hora .

Zdroje: Atlas Geophila Evropa, Uvedené www stránky a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *