Ostrov Heard a McDonaldovy ostrovy

HEARD ISLAND AND MCDONALD ISLANDS

Pohled na ostrov Heard od západu. Foto Gary Miller. Převzato z antarctica.gov.au

Z Wikipedie vyčteme, že tyto trvale neobydlené subantarktické vulkanické ostrovy v jižní části Indického oceánu patří pod správu Austrálie. Nejbližším souostrovím jsou 400 km vzdálené Kergueleny.

Mapa z článku o geografii souostroví (Wikipedie)

McDonaldovy ostrovy jsou skalnaté malé vrcholky podmořského hřbetu Kerguelen a nacházejí se 44 km západně od Heardova ostrova. Aktuálně je tvoří tři ostrůvky (McDonald, Flat a Mayers Rock) s celkovou rozlohou 2,45 km².

Ostrovy McDonald(dole) a Flat(skála vlevo nahoře). Mapy Google 2022

Maximální nadmořská výška je 230m. Sopečná činnost na hlavním ostrově (McDonald), který se nachází na souřadnicích 72°36′ východní z.d. a 53°02′ jižní z.š., během 90. let 20. století způsobila velkou změnu obrysu ostrova. Tato činnost také vedla k úplné ztrátě vegetace. Pro porovnání přidávám satelitní snímky ostrova z roku 1980 a 2003, které jsem našel v článku na webu ga.gov.au/scientific-topics/.

1980
2003

Významnější je ostrov Heard s rozlohou 368 km2. Jeho povrch tvoří z 80% ledovce. Dominantou ostrova je aktivní sopka Mawson Peak, která je svou výškou 2745 m.n.m. také nejvyšší horou státu Austrálie. Dle zjištění některých expedic v minulém desetiletí došlo díky aktivní vulkanické činnosti ke zvednutí sopky do výšky přes 2800 m. Trvale větrné počasí ale neumožňuje vyslat vrtulník nebo dron pro správné zaměření vrcholu.

Schematická mapka. Převzato z článku Heard Island: How an ill-fated Antarctic voyage 70 years ago sparked Australia’s research mission

Díky nehostinným podmínkám nebyl Heard trvale obydlen. Až na čtvrtstoletí během druhé poloviny 19. století. Konkrétně – v letech 1855 až 1880 žilo na ostrově několik desítek (krátce až 200) lovců tuleňů. Po vyhubení skoro všech tuleňů lovci ostrov opustili.

Dle informací na stránkách antarctica.gov.au bylo do roku 1945 vysláno na ostrov Heard celkem pět vědeckých výprav. Nejprve britská expedice Challenger v roce 1874. Pravděpodobně v témže roce ostrov navštívila německá astronomická výprava. Následovaly první německá antarktická expedice v únoru 1902, francouzská výprava v lednu 1928 a expedice BANZARE v listopadu 1929 (velitelem byl Douglas Mawson). Zda se z nich zachovaly nějaké poštovní doklady mi není známo.

V rámci australského programu ANARE byla v prosinci 1947 založena na Heardově ostrově výzkumná stanice.

Loď HMALST 3501, později známá jako HMAS Labuan na první cestě ANARE na ostrov Heard. Obrázek ukazuje loď na souostroví Kergueleny v přístavu Jeanne d’Arc během tankování mezi 30. prosincem 1947 a 1. lednem 1948. Fotografie: A Campbell-Drury. Převzato z článku HMALST 3501/HMAS Labuan 1947–1951

Stanice byla trvale obydlena po dobu sedmi let. Posádku tvořilo 9 až 15 mužů. V provozu byl také improvizovaný poštovní a telegrafní úřad.

Poštovní a telegrafní úřad na Heardově ostrově. Převzato z abc.net.au.

Korespondence byla čilá, a proto doplňuji několik ukázek dopisů odeslaných z ostrova do Austrálie. První dva doporučené dopisy byly nabízeny v losu č. 22836 na aukci Gärtner 27.2.2020. R-nálepky nesly provizorní razítko.

Odesláno 25. prosince 1947 do Nového Jižního Walesu
Odesláno 5.února 1949 do Victorie

Po vybudování antarktické stanice Mawson byla stanice na ostrově Heard v březnu 1955 opuštěna. Z tohoto roku přináším ukázku doporučeného dopisu s definitivní R-nálepkou. Doklad byl prodán 15.6.2015 na aukci Gärtner (Los 4306) za 65€ bez aukční přirážky.

Přefrankovaný doporučený dopis odeslaný 23.1.1955 do Victorie. Doručen 24.3.

Vědečtí pracovníci, horolezci, radioamatéři a například i turisté na ostrov Heard stále cestují, ale pro pobyt si postaví jen dočasné příbytky. Nejsou to jen australské expedice, ale i francouzské, ruské a další. Z některých výprav se dochovaly poštovní doklady.

Série krásně zpracovaných obálek u příležitosti expedice v letech 1985/86
Obálka francouzské expedice, která navštívila Heard v lednu 1997

 

Oficiální stránky pro souostroví se nacházejí na adrese heardisland.antarctica.gov.au. Kdybyste náhodou chtěli na ostrov Heard psát, tak si poznačte poštovní směrovací kód 7151. Pošta je směrovaná přes Tasmánii a kód je společný i pro další externí území (Macquarie, Mawson, …). Dopis ale do cíle nedorazí, protože zatím žádná nová stanice na ostrově Heard nefunguje.

Asi nejkrásnější emisi (čtyř známek) o ostrově Heard bohatě doplněnou dalšími filatelistickými materiály vydala Australská pošta v září roku 2017: vyšel aršík, fdc i čtyři předplacené pohlednice s fotografiemi známkových motivů.

Tučňák patagonský, Atlas cove, Heard
Pringlea antiscorbutica nazývaná kerguelenské zelí a lišejníky, Heard

 

Pokud Vás čtení o ostrovech Heard a McDonald zaujalo, určitě si prostudujte článek “Australia’s Heard Island: A mysterious land of fire and ice” z roku 2019, který je k dispozici na stránkách abc.net.au. Najdete tam mnoho krásných fotografií, jako např. tuto:

Neskutečný pohled z pobřeží na vulkán. Převzato z abc.net.eu

 

Další podrobné informace naleznete v článcích pana Antonína Boháčka, které byly publikovány v Polárním zpravodaji, a které mne inspirovaly pro doplnění dalších údajů a obrazových materiálů. Na internetu jsem nalezl další zajímavé stránky, které uvádím na konci příspěvku v sekci Zdroje. Rozloučím se odkazem na video z vědecké a radioamatérské Cordellovy expedice v roce 2016.

Stránky věnované této výpravě doplněné dalším zajímavým materiálem najdete na adrese heardisland.org. Úspěchy a průběh výpravy jsou shrnuty v rozsáhlé publikaci.

 

Zdroje: Antonín Boháček: Australský ostrov Heard Island – Polární zpravodaj č. 89 (8/2019), Antonín Boháček: Historie ostrova a pošty na Heard Island – Polární zpravodaj č. 93 (10/2020), Článek o tání ledovců na ostrově Heard, Plán průzkumů ostrova Heard pro roky 2014-24, John Abbottsmith-člen expedice 1947-9, Expedice k vulkánu na ostrově Heard 2014/15, První rakouská antarktická expedice 1982/83 (Heard), Wikipedie, fotoarchív autora, výše uvedené www stránky a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *