Karibské Nizozemsko – samostatná vydání pro 3 ostrovy

Zaznamenal jsem nová vydání pro jednotlivé ostrovy Karibského Nizozemska, tj. Bonaire, Saba, Sint Eustatius. Podrobné informace o tomto  privátním  počinu  jsou v diskuzi na stránkách stampboard.com.
Zkráceně – sběratelé píší, že poštovní správu nad ostrovy převzala v roce 2014 nově vytvořená společnost Flamingo Express Dutch Caribbean N.V. (FXDC). No a nemalým zdrojem příjmů je jistě prodej vlastních známek. Takže již 10.10.2014 jsou vydány první známky pro jednotlivé ostrovy (s logem FXDC):

KaribNizoz2014
Známky Karibského Nizozemska č. 39 – 44

Sami Holanďani u některých z těcho známek uvádějí „persoonlijke“ = privátní. Jednotlivé  známky  se většinou dají  sehnat  v ceně 1-2 Euro /ks. Krásné známky vyšly letos a dají se  sehnat i na společném aršíku. Ten ale už bohužel bude v ceně „sběratelské“…  Známky samostatně :

KaribNizoz2016
Krásné „personalizované“ známky Karibského Nizozemska 2016

A samozřejmě pro Ty z nás, kteří si tyto známky pořídí (sebe nevylučujíc 🙂 ) a tisknou si i vlajky, tak v pěkné kvalitě je najdete zde – http://www.crwflags.com/fotw/flags/bq.html

Doplněno 6.3.2016 – Dnes jsem otevřel Filatelistický Atlas Amerika (2.vydání) a všiml si, že Jiří Marek už v roce 2013 asi podobný vývoj předvídal a na s. 148 již umístil vlajky i informace o všech těchto 3 ostrovech. Mrzí mě, že jsem ho nikdy nepoznal.

Zajímavostí je, že aktivní společnost FXDC využívá technologii CEE a tiskne na některé známky kód, který mobilním zařízením ( s nainstalovanou  příslušnou aplikací ) umožní získat bližší info v různých jazykových mutacích – http://cee-platform.com/index.php/en/component/content/article?id=114:flamingo-express-dutch-caribbean
Mně osobně se nejvíce líbí tato emise pro jednotlivé ostrovy Nizozemských Antil  – ještě z doby ZZ Curacao z roku 1943. Nádhera, co ?

KaribNizoz1943
Curacao, Mi# 198 – 203

Doplněno 9.3.2016 – tato nová vydání jsem přidal do  přehledové tabulky v menu AMERIKA – KARIBIK .

Zdroje: stamboards.com, uvedené www stránky, holandští prodejci a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

2 komentáře u „Karibské Nizozemsko – samostatná vydání pro 3 ostrovy“

  1. V posledním katalogu Michel se už také objevila informace o samostatných vydáních pro jednotlivé ostrovy Karibského Nizozemska. Zřejmě z komerčních důvodů bez poznámky, že se jedná o privátní vydání. Viz obrázek: Mich1516KaribN

  2. Domnívám se, že katalog Michel postupuje zcela správně, neboť se u vyobrazených emisí nejedná o privátní vydání. Společnost FXDC je oficiální poštovní operátor v Karibském Nizozemsku obdobně jako například dnes již zcela soukromá společnost Royal Mail ve Velké Británii – a o jí vydávaných známkách Velké Británie také nikdo netvrdí, že jsou privátní. Jiná věc je, že kromě vyobrazených emisí vydává FXDC pod názvem Karibského Nizozemska už od roku 2014 známky personalizované („persoonlijke“) s náměty podle objednávek jiných osob, a tyto personalizované emise Michel neuvádí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *