Známkové země na ostrově Mayotte

Nádherný korálový atol Mayotte má poštovní historii delší, než 150 let. Jen zlomek této doby vycházely pro ostrov samostatné známky. Když jsem v letošním roce aktualizoval v našem seznamu afrických vydání informace o ZZ Mayotte, zjistil jsem, že je tato známková země ukončena. Rozhodl jsem se proto vývoj vydání zmapovat.

Letecký snímek části atolu z mayotte-photos-plongee.over-blog.com

Toto území v Indickém oceánu je součástí Komorských ostrovů. Od roku 1841 ostrov náleží Francii, která jej tehdy zakoupila od vládnoucího sultána Adriantsouly.

Mayotte_FyzMapaVelka
Mapka „francouzské“ oblasti okolo ostrova Mayotte

Od zahájení poštovního provozu až do současnosti bylo Mayotte součástí několika známkových území. Nejprve se zde používaly známky francouzských kolonií.

Mayotte_ob_1870_FrKolonie
Vzácná obálka z roku 1870. Francouzské kolonie. Cena 600 Eur

První období: Samostatné známky byly vydány v roce 1892. Nejnižší nominál měla černá 1c „koloniální“ známka. Dnes se dá sehnat za cenu okolo 1 USD.

Mayotte_No1
Mayotte # 1

Uvádím také příklad použití prvních známek ZZ Mayotte na pěkném filatelistickém dopise.

Mayotte_ob_1900_Mayotte
Dopis z roku 1900

Období, ve kterém se používalo toto vydání definují světové katalogy odlišně. Dle francouzského katalogu Yvert vyšlo v prvním období 31 známek. Poslední byly přetiskové emise z roku 1912. Avšak Katalog Michel uvádí v prvním období pouze 20 známek s tím, že přetisky již spadají pod Madagaskar. Přikláním se ke tvrzení redakce katalogu Michel, což dokládám hezkou obálkou z Madagaskaru.

Mayotte_ob_1914_Pretisk_Madagascar
Vydání z roku 1914 pro Madagaskar a dependence. Použití měnových přetisků na známkách Mayotte. Cena 250 Eur

Nutno dodat, že pro frankování se na dokladech z 19. (a také počátkem 20.století) objevují i francouzské známky. Později jsou již zásilky z Mayotte začleněny pod známkové území Madagasar a dependance.

Mayotte_ob_1917_MadagascarEtDep
Dopisnice z roku 1917, známkové území Madagaskar a dependance

Po roce 1930 se na dokladech z ostrova objevuje text Madagascar RF.

Mayotte_ob_1944_Madagascar
Dopis z roku 1944, známkové území Madagaskar

Počínaje rokem 1950 se Mayotte stává součástí známkové země Komory, francouzského zámořského departamentu.

Mayotte_ob_1950_Komory
Pohlednice z roku 1950, známková země Komory

V době, kdy Komory usilovaly o nezávislost na Francii se v roce 1976 obyvatelé ostrovů rozhodli pro začlenění pod Francii. A to se statutem Collectivité territoriale. Od roku 1976 zde tedy znovu platily francouzské známky.

Mayotte_ob_1991_Francie
Dopis z roku 1991, známková země Francie

Přesto po dalších 20 letech začala pro tyto ostrovy vycházet separátní vydání – ve francouzké měně. Druhé období začalo vydáním přetiskové série s motivem Marianne (o deseti nominálech) dne 2.1.1997.

Mayotte_1997_10x
Mayotte Mi # 21-30

V přechodném období pro zavedení Eura od roku 1999 se i na známkách Mayotte počíná objevovat dvojí měnový údaj – Francouzský i Euro. Následně od roku 2002 je pak měnou již jen Euro.

Mayotte_ob_1999_Mayotte2
Dopis z roku 1999, známková země Mayotte

V roce 2011 došlo na základě dalšího referenda ke změně statutu na francouzský departament. Poslední „separátní“ známka byla vydána 31.12.2011. Její tvůrci vyyrobili pro sběratele ZZ Mayotte poslední lahůdku.

Mayotte_TAAF
Mi# 266

Tato známka je totiž společným (paralelním) vydáním jak pro Mayotte (MAYOTTE-TAAF), tak i pro Francouzská jižní a antarktická území (TAAF-MAYOTTE) a stejný obraz katalogy evidují pod dvěmi známkovými zeměmi.

Michel Übersee-Katalog, 4.2 Ostafrika

Na obrázku je francouzská víceúčelová námořní loď Marion Dufresne 2 v zálivu u města Mamoudzou na Mayotte. Loď byla uvedena do provozu v roce 1995 a slouží jak vědeckým (IPEV), tak i zásobovacím účelům (TAAF).

Následně od roku 2014 se stalo Mayotte plnoprávným členem EU (v rámci Francie).

Mayotte_ob_2017_Francie
Dopis z roku 2017, známková země Francie (EU)

Na základě výše uvedených skutečností jsem upravil původní přehlednou tabulku vydání pro Mayotte – včetně odkazů na Michel a nabízím ji svým čtenářům:

Mayotte_NovaTabulka

Zdroje: Uvedené stránky, katalogy Michel a Yvert, aukční servery, stampworld.com, internet a další…


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *