Socotra

SOCOTRA

(aktualizováno – červen 2023)

Tajemný, krásný a izolovaný ostrov Sokotra je domovem mnoha jedinečných druhů. Mimo jiné se odtud do světa rozšířilo granátové jablko. Sokotra se nalézá v Indickém oceánu blízko Somálského poloostrova. Geografové ji řadí do Afriky, ale území bylo dlouhá staletí pod správou mocností na jihu arabského poloostrova. V současnosti je Sokotra provincií Jemenu.

 

Jiří Marek Sokotru před více, než 20 lety zmínil ve svém Atlasu Afriky a vytvořil tím fantoma pro naše geografické filatelisty. Pod vlastním kódem 35-145 zmiňuje existenci přetiskového vydání (nikoli lokálního) právě pro tento zajímavý ostrov.

 

Bohužel bez dalších podrobností a také bez obrázku. Tamrida je hlavním městem ostrova. Dnes se jmenuje Hadibu. Suqutra (přesněji Suquṭrā) je fonetickým přepisem arabského názvu ostrova. Takové známky se nepodařilo najít nikde nejen mně. Figurují i v chyběnkách dalších sběratelů. Ani pokročilí filatelisté s desetiletými zkušenostmi o něm nic nevědí. Patrně ani autorovi samotnému se jeho existenci nepodařilo po čase potvrdit, a proto se o několik let později v Atlasu Asie k vydáním pro Sokotru vrátil s novými poznatky a podrobněji – pod heslem ZZ 22-160 Mahra. Uvádí tam celkem čtyři případy “vydání” . Zkusil jsem k nim dohledat další informace.

 

První zmínka směřuje na publikaci Phantom Philately vydanou Fredem Melvillem v roce 1923. Přináším kompletní znění včetně vyobrazení.

Jedná se celkem o dvě známky a jednu dopisnici z Kypru, na kterých byl aplikován přetisk SOKOTRA a také měnový přetisk. Zaujalo mne vyobrazení přetisku. V horním řádku se nenachází text “SOKOTRA“, nýbrž “SOKOYRA“. Že by překlep ? Písmeno “Y” je na klávesnici (psacím stroji) hned vedle “T”. Protože Melville ve své publikaci nemá obrázky u každého popisu, ale jen tam, kde se mu je podařilo získat, tak je tím celá existence přetisku ještě více podezřelá. Melville zřejmě čerpal své informace z věstníku The Philatelic Record z února roku 1892, kde se na stranách 34 a 39 uvádí (v odkazu na informaci redaktora časopisu Le Timbre):

Sokotra, or Socotra, under which latter mode of spelling, this island is probably better known to druggists than to philatelists, has, according to the Timbre, been supplied since the 8th January last with two postage stamps of ½ anna and 1 anna, the former being for local correspondence, and that of 1 anna for defraying the rate to Aden. For this purpose the stamps of Cyprus have been requisitioned, and those of 1 piastre and 2 piastres have been surcharged at the foot with the value in Indian currency, and at the top with “SOKOTRA.” The island is the property of an independent sovereign, but since 1886 has been under British protection.
½ anna on 1 piastre, carmine; surch. in black.
1 ” on 2 ” blue “

Sokotra. — In addition to the adhesives for the use of this Island a post card of ½ anna has also been issued. This is made from the 1 piastre, carmine on buff, of Cyprus, by printing Sokotra Island in thick type over “Cyprus” , and surcharging the stamp in Indian currency.
½ anna on 1 piastre, carmine on buff ; surcharged in black.

Z údajů můžeme upřesnit, které vydání známek Kypru bylo použito (Mi# 18II a 19II) a černou barvu přetisků. Nižší hodnoty měly být použity pro místní korespondenci a 1a pro dopravu přes Aden. V dalším čísle The Philtelic Record už autor varuje své čtenáře před tímto vydáním s tím, že se je známo všude, jen ne na Sokotře.

Sokotra. — From all that we have heard up to the present time we would not advise our readers to place too much faith in the stamps we mentioned last month as having been announced by the Timbre. The Postiljon says that they appear to be known everywhere except in Sokotra. It seemed to us remarkable that the stamps of Cyprus should be requisitioned for this island, which is on the direct route from Aden to India, and we shall not be “surprised to find” that they are simply philatelic jokes. If such a functionary exists as the Postmaster of Tamarida, he must have been struck dumb with astonishment at the letters and cash he has doubtless ere this received.

Podařilo se mi dohledat i první vyobrazení známky, kterou použil Melville. Nachází se v časopise Le Timbre – Poste číslo 4/1892 na straně 45.

Krátký text vyjadřuje pochyby o pravosti i použitelnosti. Na to, že se jedná o podvrh upozornil v roce 1892 jako jeden z prvních časopis Illustriertes Briefmarken Journal. Ve věstnících The London Philatelist z roku 1892 se na téma přetisků ze Sokotry objevily dva příspěvky. Konkrétně v číslech 5 a 7:

Případně skoro o 60 let později ve věstníku Postal Stationery v čísle March-April 1951:

Protože v té době na ostrově neexistoval ani poštovní úřad, je jasné, že tyto známky jsou bogusy, a víme to o nich již déle, než 100 let.

 

Druhá zmínka se věnuje privátnímu vydání, které bývá datováno do 60. let 20. století. Jedná se o sérii tří graficky jednoduchých známek s textem “ADEN SOCOTRA EXPEDITION” s nominály v britské měně – 50c, 1Sh a 2,50Sh. Komplet se dá získat za cenu okolo 10 USD.

Známky zobrazují lodě dhau (Araby nazývané sumbuk). Je zde jasně patrná inspirace první emisí známek vydaných pro Aden ze dne 1. dubna 1937.

Zhruba v době vzniku připisovanému známkám se na Sokotru uskutečnily tři britské expedice. První proběhla v roce 1956 a byla to šestičlenná expedice Oxfordské University vedená Douglasem Bottingem. Druhá se konala od prosince 1964 do února 1965 a byla to vojenská expedice Royal Air Force. Třetí britská expedice se konala v roce 1967 (viz dále). Není jasné, že by některá z nich byla zodpovědná za toto privátní vydání. Upřesnění časového rámce tohoto vydání by mohla poskytnout použitá měna. V oblasti Adenu a následné Jihoarabské federace se Shiling používal od roku 1951 do 1.4.1965. Pokud by známky nebyly iniciovány obchodníky, ale účastníky expedice, mohlo by se jednat o jednu z prvních dvou expedic. Za několik let, kdy tyto známky sleduji jsem je nikdy neviděl nabízet jinak, než poštovně nepoužité.

Prodáno za 40 GBP – únor 2020

V roce 2020 se na aukci eBay objevil i kompletní tiskový list obsahující 50 známek. Dle mého mínění se v případě “expedičního” vydání jedná o filatelistickou popelku k neexistující výpravě.

 

Třetí zmínka odkazuje na vědeckou vojenskou výpravu nazvanou Middle East Command Expedition. Výprava se uskutečnila v roce 1967 – viz např. hlášení vedoucího výpravy. V atlase je zmíněná obálka frankovaná 22.3.1967 razítkem britské polní pošty (bez uvedení čísla) na 4c britské známce. Obálku zdobí zelené razítko expedice s propiskou doplněným datem 21.3.67. Adresována do Adenu na BFPO 69. Adresa je vytvořena razítkem.

Stejnou obálku se shodnými razítky i daty se mi podařilo získat také. Nebyla ani zalepená. Zřejmě se jedná o suvenýrní záležitost.

 

Čtvrtá zmínka. Označení SOKOTRA bývá používáno rovněž pro celé souostroví, sestávající se ze 4 ostrovů. Západní ostrov se nazývá Abd-al-Kúrí a žije na něm necelých 500 obyvatel. S názvem tohoto ostrova, byť s ním nemají vůbec žádnou souvislost, vyšly celkem tři letecké “známky”.

Exempláře jsou červeně přetištěny “SPECIMEN“. Zobrazují nadzvuková letadla. Známka 100f sovětský Tupolev TU-144, 150f anglo-francouzský Concorde a 500f experimentální americký Boeing 2707-300, který ani nevzlétl. Známky nejsou evidovány v katalozích, snad s výjimkou katalogu / ceníku společnosti Espace Lollini (z roku 2009), nizozemského prodejce známek. Tyto letecké známky se objevily 23. listopadu 1969, kdy byly coby vzorky (specimen) zaslány redakcím filatelistických časopisů. Byly vyrobeny pod patronátem organizace, která sama sebe označovala jako interfilatelistická agentura – a měla adresu v Římě. Známky nebyly distribuovány filatelistickým obchodníkům. Na aukcích se objevují sporadicky a prodávají za cenu přesahující 100 USD za komplet. Vzácně se vyskytují i bez přetisku “SPECIMEN”.

Na internetové aukci eBay se v roce 2020 objevily také všechny tři známky razítkované – s datem 23.11.69.

Dokonce je známo i vyrobené FDC tzv. vlády Abd-Al-Kuri (s datem 20.11.69). K dispozici je pouze černobílá fotografie části obálky.

Generální ředitel pošt a telegrafů Jemenu uvedl, že tyto známky jsou falešné a nezákonné a musí být považovány za neplatné. Toto stanovisko potvrdila i komise UPU. Autorem textu o pozadí vydání ABD-AL-KURI je pan Mervin Chaplin, zkušený filatelista a novinář, specializující se na známky a poštovní historii Blízkého východu.

 


 

Mimo vydání zmiňovaná panem Markem jsem našel ještě jedno fantazijní. Nevím, kam jej nejlépe zařadit, nemluvě o názvu “SOCOTOR“. Obrázky pocházejí údajně z roku 1861 a byly prý vytvořeny francouzským příznivcem filatelie.

Kromě “Sokotry” autor vyrobil mnoho jiných vlastních fantazijních návrhů pro další místa na Zemi. Samozřejmě, že tyto výtvory nedošly nikdy poštovního použití. Možná to jsou předchůdci artstamps. Přesto se celkem dobře prodávají na aukcích.

 


Na stránkách stampoards.com se v únoru 2020 objevila další fantaziní vydání připisovaná Sokotře. Zveřejnil je uživatel s nickem Halfpenny Yellow. Jednak přetisk “Socotra Island / Provisional post office” na známkách britské Indie, dokonce ozdobené razítkem Deairi (opuštěné místo na JV ostrova) .


Na internetové aukci se objevil čtyřblok datovaný do roku 2009, tematicky zaměřený na akci den stromů. Nominál všech známek je 80 Rialů (měna v Jemenu). V pravém dolním rohu je text “Soqotra“. Nejedná se o oficiální jemenskou známku, ale patrně o bogus.

 


 

Nejen filatelie související se Sokotrou je zajímavá. Rovněž i pohnutá historie ostrova. Na počátku 19. století ještě ostrov patřil k sultanátu Mahra, který byl také nazýván Sultanát Mahra Kišnu a Sokotry (Mahra Sultanate of Qishn and Socotra). V roce 1866 se stala součástí Adenského protektorátu pevninská část sultanátu a od 30. října 1886 i ostrov Sokotra. Až do roku 1937 náležel Aden administrativně do Britské Indie. Místní vládu pro ostrov reprezentoval i nadále sultán, ovšem pod taktovkou Britů.

Sultán Mahry – uprostřed fotografie v turbanu – detaily na wikipedia.org

 

Díky unikátní přírodě na ostrově sem vyslali Britové už v 19. století vědeckou expedici. Sokotra však pro svět zůstávala na pokraji zájmu. Strategický význam umístění ostrova využili Britové až během druhé světové války. V roce 1944 zde byla zřízena britská vojenská základna R.A.F. Zajímavá diskuze o možném poštovním provozu za války se rozvinula v časopisech Stamp Collecting v roce 1957. Za vyhledání a skeny těchto článků patří mé poděkování Andrewovi z Kanady.

Stamp Collecting, 5.4.1957, s. 112
Stamp Collecting, 19.4.1957, s. 195
Stamp Collecting, 10.5.1957, s. 269

Z výše uvedených textů se dozvídáme, že korespondence z dob druhé světové války není známa. Dále se uvádí, že ani v padesátých letech 20. století nebyla na Sokotře v provozu pošta. Dopisy odesílané přes Aden i Afriku se vracely jako nedoručitelné. Navíc je v případě Sokotry problémem i jazyková bariéra. Místní obyvatelé neumí komunikovat ani anglicky ani arabsky, protože používají vlastní dialekt, který je zbytku světa cizí …

Ukázka dokladu, který se snažil odesílatel doručit na Sokotru se objevila na aukci v říjnu 2020. Byl to dopis odeslaný 12. srpna 1952 z města Harrow (od roku 1965 součást Londýna) a adresovaný na poštmistra ve městě Tamrida na Sokotře. Odesílatel ještě uvedl, že zásilka má být přepravována přes Somálsko.

Dopis proto odcestoval do Britského Somálska. Tam byl dne 2. září označen transportním razítkem “Hargeisa GPO“. Následně bylo zjištěno, že na Sokotře není funkční poštovní služba. Proto byly na obálku dopsány text “No Postal communication” a vrátit odesilateli “RTS“. Dále ještě razítko “35”.Obálka byla otevřena, aby byl zjištěn odesílatel a na obě strany bylo doplněno razítko “UNDELIVERED FOR REASON STATED / RETURN TO SENDER” . Modrou pastelkou bylo dopsáno pravděpodobně doplatné 3d (text nečitelný, není nafoceno), přeškrtnuto “VIA SOMALIA”, “EAST AFRICA” a připsáno “Aden”. Tužkou bylo navíc dole na zadní straně obálky dopsáno “Returned by LDN RLB 3 31-12-52”. Zpět dopis cestoval přes Somálsko (pod italským mandátem), což dokazuje razítko “MOGADISCIO” 18.9.1953. Dopis tedy cestoval déle, než rok a je důkazem neexistence pošty na Sokotře v té době.

V šedesátých letech 20. století utrpěli Britové v této oblasti mocenské ztráty díky partyzánským a osvobozeneckým hnutím. V roce 1963 proto britská vláda vyhlásila v Adenském protektorátu nouzový stav a do roku 1967 britské vojenské síly lokalitu opustily. Sultanát Mahra ještě krátce existoval, než byl 30.11.1967 zabrán republikou Jižní Jemen. V ní se v roce 1969 dostala k moci marxistická strana. Bylo provedeno znárodnění a přejmenování státu na Jemenská lidová demokratická republika (JLDR). Existence země byla výrazně závislá na hospodářské pomoci Sovětského Svazu. Od 70. let byly na ostrově zaváděny socialistické zemědělské reformy. Přesto, že to bývá popíráno, došlo ke zřízení sovětské vojenské základny a nedaleko ostrova kotvily jejich vojenské námořní lodě. Sověti tak získali strategickou pozici v místě lodní přepravy směřující do Suezského průplavu. Proběhlo zde i vojenské cvičení. Ostrov byl po dobu 20 let uzavřen veřejnosti.

Rezivějící tank T-34 z 80. let. Převzato ze stránek socotra.info

Ve druhé polovině 80. let vliv marxistické strany oslabil. Následně díky rozpadu komunistického bloku ve Východní Evropě se JLDR vymanila ze sovětského područí a v květnu 1990 došlo ke sjednocení se severním Jemenem. Vzniká společný stát Jemenská republika. Na ostrov se opět vracejí vědci, turisté obdivující krásy ostrova i sportovní rybáři. Tomu napomohla i výstavba letiště nedaleko metropole Hadibu. Krásnou upoutávku pro potenciální návštěvníky jsem našel na adresách Spolek přátel Sokotry, nebo na penguintravel.com.

Pohlednice z roku 2008 – převzato z coverspostcards.blogspot.com. Ukázku dopisu ze Sokotry najdete na stampboards.com.

Bohužel klidu není tomuto kouzelnému místu dopřáno ani v současnosti. Sokotra byla v říjnu a listopadu 2015 silně poškozena cyklóny ChapalaMegh. Na ostrov proudila mezinárodní humanitární pomoc a významně pomohly i Spojené arabské emiráty (SAE). Protože se v témže roce rozpoutala v Jemenu občanská válka, tak také proběhla i vojenská intervence do Jemenu vedená Saudskou Arábií a SAE a podporovaná některými mocnostmi. Ostrov byl ponechán svému osudu. Proto zde v roce 2016 přistálo letadlo SAE, které přivezlo novou humanitární pomoc ale také výsadek, který zde zřídil vojenskou základnu a od té doby SAE ovlivňují dění na ostrově. V dubnu 2018 následně převzaly moc nad letištěm i ostrovem saudské jednotky. Na ostrově zavládla nejistota a chaos.

Nepokoje v Hadibu. Převzato z independent.co.uk

V květnu 2018 pak byla uzavřena dohoda o společném vojenském výcvikovém cvičení a o návratu administrativní kontroly nad letištěm a přístavem na Sokotře ve prospěch Jemenu. Na konci roku 2018 byla zprovozněna první (a dosud jediná) pravidelná letecká mezinárodní linka Yemenia Airlines z Káhiry do Hadibu s mezipřistáním v Jemenském Seiyunu.
Bohužel v roce 2020 zasáhly Sokotru další nepokoje. Jemenští separatisté, kteří na jihu Jemenu vyhlásili autonomii, obsadili v červnu 2020 i ostrov Sokotra. Sesadili tamního guvernéra a z oblasti vyhnali jednotky věrné jemenské vládě podporované Saúdskou Arábií.

V březnu 2020 bylo kvůli situaci s COVID-19 pozastaveno vydávání jemenských turistických víz. Díky nejasné politické situaci a hlavně kvůli pandemií je cesta na Sokotru příliš riskantní. Tak se můžeme alespoň pokochat nádhernými scenériemi z ostrova, které vyfotil pan Vladimír Melnik.

 

Jak je krásně dokumentováno v článku nazvaného How to get to Socotra, tak cesta na ostrov byla určena pro velmi movité cestující, kteří mají pro strach uděláno, domluví se v arabských zemích, mají nervy z oceli a nejsou časově nijak omezeni. Odlety byly z Káhiry prostřednictvím Yemenia Flight.

Doplněno 08.03.2023: V roce 2022 se objevily informace, že na Sokotru lze cestovat také z Abú Zabí leteckou společností Air Arabia. Trasa Abú Zabí – Hadibu – Abú Zabí se létá každé úterý. Let trvá cca 2:20 hod. Cena zpáteční letenky stojí 860 USD (economy class).
Případně můžete vyrazit na organizovaný výlet s ruskou cestovkou – dle instrukcí na socotra.info. Cena za týdenní pobyt s průvodcem vyšla v roce 2022 na 2.500 USD + si sami musíte zajistit transfer z vašeho bydliště do Abú Zabí. Pro nás je to exkluzivní destinace.


Během uplynulých let mohly být teoreticky použity na dokladech ze Sokotry známky několika zemí. Také mnohé polní pošty – např. britská, sovětská, saudskoarabská nebo SAE. Nikde jsem je neviděl. Máte-li obrázek nějakého takového vzácného dokladu, rád jej zde publikuji.

Jaký bude mít současná situace dopad na jedinečnou přírodu ostrova, to uvidíme v budoucnu. Snad se vzácná flora i prostředí ostrova zachovají i ve skutečnosti a ne jen na fotografiích nebo známkách.

Krásná emise Jemenu na téma endemity Sokotry – z roku 2000

 

Zdroje: Uvedené články a odkazy, Wikipedie, Jiří Marek: Filatelistický Atlas – Afrika, Jiří Marek: Filatelistický Atlas – Asie, stampboards.com, článek na ramchankovi.webnode.cz, aukční servery, Peter Valdner, fotoarchív autora, Marko Mičánek, Andrew G. (Ottawa), Richard Barnes: Whatzit: Aden Socotra Expedition (The Circuit, May/June 2009), internet a další …



Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

2 komentáře u „Socotra“

  1. Dobrý deň,
    keď som čítal vo Vašom článku o pretlači SOKOYRA tak mi napadlo, že tá pretlač je pravdepodobne názov Sokotri po grécki (keďže sú to známky Cypru). V gréčtine sa totiž to OY nachádza a číta sa to asi ako Ú (potom by sa to čítalo asi ako SOKÚRA). Takže by to nebol preklep, ale by to  mohlo byť napísané správne.
    S pozdravom
    Varga

    1. Děkuji Vám za zajímavý komentář. Písmeno “Y” by to osvětlit mohlo. Nicméně, Kypr byl v té době pod britskou správou a také měna použitá na přetisku byla používaná Brity v této oblasti. Na řecké Wikipedii je pro název ostrova uvedena pouze řecká varianta “Σοκότρα”. Při hledání textu “Σοκoγρα” vyhledávač Google nenašel nic. Pro “SOKOYRA” jen mé stránky nebo vlastní jména osob. Takže mám podnět pro další pátrání. Možná by něco mohly napovědět dobové publikace. Uvidíme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *