Špicberky 2020

SPITSBERGEN 2020

V roce 2020 se objevily nové špicberské privátní “známky”. Jejich producentem je společnost nazvaná svalbard-stamps. První emise vyšla 30. března 2020 a obsahovala čtyři dvojbarevné známky jednoduchého designu s dvojjazyčným textem ШПИЦБЕРГЕН / SVALBARD. Známky jsou na běžném papíru s lepem, zoubkování 11. Údajně mají být určeny pro dopisy a malé zásilky a proto je místo měnového údaje uvedena hmotnost zásilky v gramech (rusky г). Tiskový arch obsahuje 8 známek.

svalbard-stamps # 1- 4

Producent těchto známek uvádí, že byly vydány ruskými arktickými úřady a že jsou platné pro dopisy a zboží přepravované mezi Barentsburgem (ruská hornická osada na Špicberkách) a ruským Murmanskem. Pravděpodobně mohou být použity i pro zásilky mezi osadami. Zatím jsem nikde neviděl známky použité. Pouze výrobce nabízí tiskový arch razítkovaný – pravděpodobně z ochoty v Barentsburgu.

detail TL svalbard-stamps # 3

Během letošního roku pak byly do konce září vydány další 4 známky. Tentokrát už atraktivnější plnobarevné, opět s polární tématikou.

svalbard-stamps # 7 – 1.9.2020

Na můj dotaz, zda jsou nové známky opravdu používány mi dorazila odpověď:
Víme, že známky jsou pravidelně používány na zásilkách z Barentsburgu a Ruska (Murmansk). Zdá se, že známky ještě nebyly použity na souostroví pro místní poštu, pravděpodobně kvůli velmi malé aktivitě mezi osadami. Žádní turisté = žádná aktivita.

Jestli tomu tak doopravdy je, ukáže budoucnost. Známky nebyly drahé, a také jsem chtěl zapátrat, a proto jsem si jich několik objednal. Dorazily v pořádku v obálce s rámečkem (vyrobila společnost Nordic Ecolabel) frankované běžnou norskou výplatní známkou s nominálem “A” . Spolu se známkami mi přišlo vkusné firemní poděkování a také faktura z inkoustové tiskárny. Sídlo firmy je uvedeno Svalbard 9178, Jan Mayen. V Norsku někdy bývají Jan Mayen a Špicberky zahrnovány do společného správního celku.

Adresa odesílatele neobsahuje ani ulici, číslo nebo PO BOX. Na Jan Mayen firma asi nepůsobí, protože si myslím, že ostrov má jen vědecké a vojenské využití. Směrovací číslo 9178 je používané pro poštovní úřad norské pošty Posten, která sídlí v budově v Barentsburgu.

Budova norské pošty Posten v Barentsburgu

V reportáži z Barentsburgu z roku 2018 se uvádí, že v dřívějších letech se pošta i obchod se suvenýry nacházely v hotelu. Během komplexní rekonstrukce, která začala v roce 2012 získaly obě služby umístění v nové budově. Pošta je samozřejmě norská, protože území Špicberk včetně Barentsburgu podléhá norskému právu. Korespondence odeslaná z pošty v Barentsburgu obdrží norské razítko a je následně odeslána přes Longyearbyen a pevninské Norsko.
Na známce, která byla na dopise od svalbard-stamps je razítko “POSTEN NORGE Z91” . Písmeno “Z” je ale dle norské pošty vyhrazeno terminálu Vestfold na jihu země. Hmm.

Pokud by firma měla sídlo přímo v Barentsburgu, jistě by měla mít k dispozici i nějaký doklad, ( alespoň filatelisticky motivovaný ) který byl odeslaný do Ruska. Ale zatím asi nemá. Také je zajímavé, že každá známka stojí zhruba 1 € a ceny nejsou odstupňované dle gramáže. Pravděpodobně se nejedná o poštovní, ale o důvěryhodně působící privátní reklamní (turistické?) etikety určené pro nadšené sběratele. Vše ukáže čas.

Zdroje: Antonín Boháček, uvedené www stránky, aukční servery, Wikipedie, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *