Špicberky 2020

SPITSBERGEN 2020

(aktualizováno – prosinec 2023)

V roce 2020 se objevily nové špicberské privátní “známky”. Jejich producentem je společnost nazvaná svalbard-stamps. První emise vyšla 30. března 2020 a obsahovala čtyři dvojbarevné známky jednoduchého designu s dvojjazyčným textem ШПИЦБЕРГЕН / SVALBARD. Známky jsou na běžném papíru s lepem, zoubkování 11. Údajně mají být určeny pro dopisy a malé zásilky a proto je místo měnového údaje uvedena hmotnost zásilky v gramech (rusky г). Tiskový arch obsahuje 8 známek.

svalbard-stamps # 1- 4

Producent těchto známek uvádí, že byly vydány ruskými arktickými úřady a že jsou platné pro dopisy a zboží přepravované mezi Barentsburgem (ruská hornická osada na Špicberkách) a ruským Murmanskem. Pravděpodobně mohou být použity i pro zásilky mezi osadami. Zatím jsem nikde neviděl známky použité. Pouze výrobce nabízí tiskový arch razítkovaný – pravděpodobně z ochoty [cancelled to order] v Barentsburgu.

detail TL svalbard-stamps # 3

Během letošního roku pak byla se stejným designem vydána navíc šedomodrá známka 5000г. Následovalo dalších 5 známek s polární tematikou, tentokrát už v atraktivnějším plnobarevném provedení.

svalbard-stamps # 7 – 1.9.2020

Na můj dotaz, zda jsou nové známky opravdu používány mi dorazila odpověď:
Víme, že známky jsou pravidelně používány na zásilkách z Barentsburgu a Ruska (Murmansk). Zdá se, že známky ještě nebyly použity na souostroví pro místní poštu, pravděpodobně kvůli velmi malé aktivitě mezi osadami (COVID-19). Žádní turisté = žádná aktivita.

Jestli tomu tak doopravdy je, ukáže budoucnost. Známky nebyly drahé, a také jsem chtěl zapátrat, a proto jsem si jich několik objednal. Dorazily v pořádku v obálce s rámečkem (vyrobila společnost Nordic Ecolabel) frankované běžnou norskou výplatní známkou s nominálem “A” . Spolu se známkami mi přišlo vkusné firemní poděkování a také faktura z inkoustové tiskárny. Sídlo firmy je uvedeno Svalbard 9178, Jan Mayen. V Norsku někdy bývají Jan Mayen a Špicberky zahrnovány do společného správního celku.

Adresa odesílatele neobsahuje ani ulici, číslo nebo PO BOX. Na Jan Mayen firma asi nepůsobí, protože si myslím, že ostrov má jen vědecké a vojenské využití. Směrovací číslo 9178 je používané pro poštovní úřad norské pošty Posten, která sídlí v budově v Barentsburgu.

Budova norské pošty Posten v Barentsburgu

V reportáži z Barentsburgu z roku 2018 se uvádí, že v dřívějších letech se pošta i obchod se suvenýry nacházely v hotelu. Během komplexní rekonstrukce, která začala v roce 2012 získaly obě služby umístění v nové budově. Pošta je samozřejmě norská, protože území Špicberk včetně Barentsburgu podléhá norskému právu. Korespondence odeslaná z pošty v Barentsburgu obdrží norské razítko a je následně odeslána přes Longyearbyen a pevninské Norsko.
Na známce, která byla na dopise od svalbard-stamps je razítko “POSTEN NORGE Z91” . Písmeno “Z” je ale dle norské pošty vyhrazeno terminálu Vestfold na jihu země. Hmm.

Pokud by firma měla sídlo přímo v Barentsburgu, jistě by měla mít k dispozici i nějaký doklad, ( alespoň filatelisticky motivovaný ) který byl odeslaný do Ruska. Ale zatím asi nemá. Také je zajímavé, že každá známka stojí zhruba 1 € a ceny nejsou odstupňované dle gramáže. Pravděpodobně se nejedná o poštovní, ale o důvěryhodně působící privátní reklamní (turistické?) etikety určené pro nadšené sběratele. Vše ukáže čas.


Doplněno 17.03. 2022:
Vypadá to, že komerční projekt svalbard-stamps je ukončen. Po desítce “známek” z roku 2020 prodejci nevydali nic nového.

Cena kompletu 400,-Kč. Převzato z eBay 2022

Pravděpodobně pro nezájem kupujících. Patrně k tomu také přispěla zdravotní (2021) a bezpečnostní (2022) situace. Potencionální návštěvníky e-shopu přivítá hlášení “This shop is closed, please come back later.

Doplněno 20.01. 2023: Na konci roku 2022 byly podnikatelem stojícím za distribucí nálepek vytvořeny stránky na hostingu blogspot.com, kam se přesunuly nové aktivity, a zároveň byly na konci roku 2022 oznámeny 3 nové “známky” zpětně za rok 2021, a které se objeví až v roce 2023. Od půlky ledna jsou nabízeny na eBay. Zajímavé je, že prodejce neuvádí zemi původu.

 

Zdroje: Antonín Boháček, fotoarchív autora, uvedené www stránky, aukční servery, Wikipedie, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *