Svazijsko ⇒ Kingdom of eSwatini

0
0

SWAZILAND ⇒ KINGDOM OF ESWATINI

(aktualizováno – září 2023)

Z pohledu sběratele ZZ je nezávislé Svazijsko vcelku málo atraktivní známkovou zemí. Skoro 50 let zde nedošlo k žádné geograficky zajímavé změně. Až letos. U příležitosti svých padesátin, dne 19.4. 2018 vyhlásil absolutní vládce Svazijska změnu názvu země na Kingdom of Eswatini (v místním jazyce Umbuso weSwatini).

Zpráva o tom proběhla světovými médii a geografičtí sběratelé následně očekávali také změnu názvu na poštovních známkách.

Diskutoval jsem o tomto s panem Prokopem letos v dubnu na setkání v Brně. Coby autor plánovaného atlasu Afriky považuje změnu názvu za vývojovou variantu a ne za novou ZZ, protože nedošlo ani ke změně státoprávního uspořádání ani ke změně územní.
Nový text se jménem země se objevil po čtyřech měsících od avizování. Sběratele na to upozornil 1.září příspěvek na blogu commonwealth stamps opinion (CSO) s oznámením, že 31.8. 2018 vydala společnost eSwatini post čtyři známky s textem “KINGDOM OF ESWATINI“.


Nový název země je už schválen i Světovou poštovní unií a na oficiálních stránkách UPU je už nová změna názvu země evidována.

Vzhledem k tomu, že na stránkách eswatinské pošty (uváděné také na stránkách UPU) jsem informaci o nových známkách nenašel, tak jsem hledal původní zdroj informací. Ten se mi nakonec podařilo objevit. Článek vyšel v magazínu Swazi Observer dne 31. srpna 2018. Je v angličtině, která je úředním jazykem v zemi.

Kompletní podobu článku jsem převzal z webu pressreader.com. Zredukoval jsem propagační texty a přejímám z něj následující:

Vydání je nazváno “Zlaté výročí”. Známky oslavují dvě letošní jubilea. Jednak 50. let vyhlášení nezávislosti Svazijska (6.září) a také u příležitosti padesátin (19.dubna) vládce země, kterým je král Mswati III. Motivy na známkách pochopitelně zobrazují státně – propagační náměty. Známky neobsahují měnový ani nominální údaj a jsou označeny písmeny.

A = 50. narozeniny Mswatiho III.
– určeno pro místní poštovné, nominál 2.30 SZL
B = Parlament mladých
– určeno pro regionální použití, nominál 3.30 SZL
C = Svazijská železnice
 (v textu na známce není železnice přejmenována)
– zásilky do Afriky, nominál 5.70 SZL
D = Mezinárodní letiště krále Mswatiho III.
– ostatní kontinenty, nominál 8.40 SZL

Rovněž bylo vydáno propagační FDC (bez poštovního razítka) se všemi čtyřmi známkami a prodává se za cenu 33 SZL.

 

Kompletní série plus FDC vychází včetně poštovného do Evropy na cca 62 SZL. Dle webu exchangerate.guru je v době, kdy toto píšu kurz 1 Euro = 17 SZL, takže celý komplet by TEORETICKY vyšel pod 100 Kč. Otázkou je, kolik si přirazí eSwatini post za balné + provizi a kolik bude činit poplatek bance … Známky jistě brzy nabídnou i obchodníci na eBay. Pro letošní nedočkavé zájemce bude cena jistě vyšší, časem by se mohla ustálit.

Toto nové “svazijské” vydání už najdete i v online katalogu colnect.com a má přiděleno i katalogová čísla Mi# 850-3. Osud původně ohlášeného přetisku v CSO příspěvku ze 12.4. 2018, který měl vyjít k výročí 6.9.2018 je díky definitivnímu vydání nejistý.

Pravděpodobně se však u tohoto přetisku jednalo o fantazii autora článku na CSO – jak plyne i z komentáře pod tímto článkem.

Doplněno 28.03. 2019: Protože od publikování článku uběhlo již půl roku a nové známky eSwatini se nikde neobjevily, pojal jsem podezření, zda loni nešlo o falešnou zprávu. Napsal jsem proto mail přímo na tamní oddělení pošt. V odpovědi, kterou mi z Afriky do Afriky (kde se momentálně nalézám) zaslal Supervisor Philatelic Services, mi bylo potvrzeno, že vydání série 50/50 je poštou v eSwatini plánovano. Dále mi bylo diplomaticky sděleno, že tyto známky ještě stále nejsou k dispozici a až se objeví, budou zároveň vystaveny na oficiálních stránkách pošty eSwatini. Bohužel žádný konkrétní termín uvedení na trh se v mailu neobjevil. Takže: Vydržať ! – výročí přece platí celý rok.

Doplněno 21.-25.02. 2020: Při prohlížení sekce o Svazijsku na stránkách StampWorld jsem v půlce listopadu 2019 zjistil, že jeden aktivní prodejce z Nizozemí už nové známky Eswatini nabízí. Za celý tiskový list (50 známek) požadoval sympatických 1234,- €.

Takže vida, známky jsou na světě a známe už i jejich perforaci – 133/4x14. Až tak moc jsem po nich neprahnul, abych koupil celý arch. Napsal jsem proto znovu na oddělení pošt do Eswatini, zda už jsou známky k dispozici. Bohužel do půlky letošního února nestihli odpověď. Krátce nato se 22.11. 2019 na eBay známky konečně objevily – a to včetně FDC. Nakonec byla finální podoba obálky mírně odlišná od té avizované v srpnu 2018. Obálka prvního dne byla navíc vydána i pro další sérii, nazvanou malí savci království Eswatini.

Při bližším zkoumání jsem si všiml datumovek razítek. Série 50/50 vyšla s oficiálním datem 30.dubna 2018 a malí savci království Eswatini k původně ohlášenému dni 31.srpna 2018. Na tyto skutečnosti mě ještě v listopadu upozornil i pan Schovánek, za což mu děkuji. Nezaváhal jsem a vše si objednal. Moje doporučená zásilka cestovala 63 dnů. Na skenu “bublinkové” obálky je vidět, že změny názvu země probíhají postupně, protože i nadále platí původní známky i razítka.

Také můžeme vidět, že cena za doporučené poštovné je poněkud dražší, než jsem odhadoval, podobně jako tržní ceny nových známek.

 

Mi# 850-853

Takže nyní už detailní fotka prvních čtyř známek:

Kromě známek a FDC vyšel k první emisi také aršík. Na aukci se objevil v prosinci 2019. Obsahuje motiv známky číslo 3, jejíž obraz je upraven tak, že známka má změněny a přesunuty údaje ze spodní části, má jinou orientaci a zobrazuje jinou část vlaku. Název země je pouze ESWATINI. Samotná známka je tedy známkou číslo 5.

Pro druhou emisi pak vyšel před koncem roku ještě i společný aršík.

Výše uvedené obrázky jsem poslal pro publikování webovým katalogům colnect a stampworld. Pár známek si nechám pro sebe, několik pro své přátele a o čtyři první známky z nové ZZ 3-037M Eswatini (důvody přidání mezi známkové země popisuji na stránce o Svazijsku) se podělím s ostatními.

Doplněno 17.3. 2020: Dnes přidávám foto dokladu z Eswatini, který je frankován novými známkami.


Doplněno 25.06. 2023:
Není jasné kdy se objeví další známky a jaký ponesou text. Země se potýká s velkými problémy zdravotními, ekonomickými i sociálními. V červnu 2021 propukly po celé zemi prodemokratické protesty, vyvolané vládním zákazem doručování petic. Došlo k nepokojům, rabování a k potyčkám s policií a vojáky. Vláda vypnula internet což znesnadnilo přístup ke spolehlivým zprávám ze země. Na internetu jsem našel zajímavý článek z loňského léta o návštěvě českých turistů v zemi v roce 2008. Dění v Eswatini budu dále sledovat …

 

Zdroje: Wikipedie, FAZZ, Marek: Filatelistický Atlas – AFRIKA 1996, stránka Eswatini na encyklopedii Britannica,  uvedené odkazy na internetu, stampcommunity.org, chch.idv.tw, fotoarchív autora a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

3 komentáře u „Svazijsko ⇒ Kingdom of eSwatini“

 1. Dle mého názoru je přetisk obsahující text “e-Swatini” pouze fantazií autora článku na http://commonwealthstampsopinion.blogspot.com. Malé “e” s pomlčkou na začátku slova je přece zkratka pocházející z angličtiny a znamenající “electronical”. Takže elektronické Swatini – to je jistě nesmysl. Pokud se objeví regulérní přetisky za účelem spotřebování zásob starých známek, tak si troufám tvrdit, že na nich bude Kingdom of Eswatini bez pomlčky.
  Jinak díky za moc pěkný a zajímavý web, vždycky si rád počtu 🙂

 2. Známky údajně vydané 31.8.2018 se na trhu stále neobjevují. Zato mne zaujala nabídka prodejce (z eSwatini) na eBay. Ten nabízí tři zarámované obrazy, které obsahují grafický návrh loňské emise včetně FDC. Dále jakousi novou čtyřznámkovou sérii s názvem země eSwatini nazvanou malí savci království eSwatini. V popisu aukce se uvádí:

  Framed renderings of the new eSwatini Stamps
  1 X Small Mammals
  1 x Showing First day Cover and stamps individually
  1 x  King Mswati III A stamp

  Sorry for the picture Quality the frames are still hung in the government offices and are all 1 of 1 made.
  These are 3 individual items message me if interested.

 3. Dobrý den. Dá se říct, že Svazijsko je pro mě země zaslíbená. Země 6. září 1968 získala nezávislost, tj. 16 dní po 21. srpnu u nás. Tehdy jsem měl 18 let, studoval SVVŠ a sbíral známky a dopisy. V tu dobu jsem zrovna napsal do Svazijska na G.P.O. Mbabane žádost o zaslání dopisu se známkami nezávislého Svazijska. V dopise jsem poslal i gratulaci k získání nezávislosti. Do konce roku jsem nedostal žádnou odpověď, ale pak se stalo něco neuvěřitelného. Začal mně chodit ze Svazijska jeden dopis za druhým (asi 20) od mladých Svazijců – tzv. pen-pal friends. Jeden mně poslal dokonce výstřižek z místních novin Swaziland Times, kde byl článek o mně. Titulek byl: „Mladý Čechoslovák zasílá pozdravy ze země pod tíhou agresorů“, kde byl otištěn můj dopis včetně adresy. První nadšení z krásných exotických dopisů brzy vystřídal strach, že se u nás v Československu o tom někdo dozví a já budu mít problémy, hlavně ve škole. Taková to byla doba !


  K dopisu z eSwatini podotýkám, že když jsem zjistil, že se země přejmenovala a vydává nové známky, napsal jsem opět po více než 50-ti letech na G.P.O. Philatelic Bureau Mbabane dopis se žádostí o zaslání obálky se známkami. Do dopisu jsem přidal kopii jednoho dopisu z roku 1969 i s historií, kterou jsem popsal i Vám. Dopis jsem odeslal doporučeně 28.1.2019. Odpověď přišla až po roce dne 29.1.2020.

  Zdraví Antonín Polanský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *