Známkové země Holštýnska a Šlesvicka

GEOGRAPHIC PHILATELY IN HOLSTEIN AND SCHLESWIG

(aktualizováno – květen 2020)

Během zařazování známek zemí Holštýnska a Šlesvicka jsem si znovu pročetl své používané zdroje používané sběratelem známkových zemí – FAZZ a Markův atlas Evropy. Známky z různých vydání ZZ mají mnohdy podobný obrazový vzor.

Podobné motivy na různých územích

Vývoj v této oblasti byl poměrně komplikovaný a tak jsem pro pomoc použil katalog Michel Deutschland Spezial.

Zatímco starý FAZZ z roku 1986 zde definuje 3 známkové země, tak pan Marek ve svém atlase o 20 let později vidí známkových zemí 6. Katalog Michel navíc zmiňuje další území – Vévodství Lauenburské. Jeho název však na známkách přímo uveden není. Nyní je toto území okresem spolkové země Šlesvicko – Holštýnsko. Současné rozmístění v jižní oblasti Jutského poloostrova pěkně zachycuje tato mapa:

Z ní je vidět, že do spolkové země Šlesvicko – Holštýnsko nyní patři kdysi svobodné hanzovní město Lübeck. V něm údajně v roce 1850 také krátce platily i známky Šlesvicka-Holštýnska.

Pro lepší přehlednost jsem se rozhodl vyrobit abecedně řazenou převodní tabulku. Ta zachytí jednak členění dle FAZZ i dle Marka a zároveň bude odkazovat na čísla v katalogu Michel. Následně jsem přidal i obě plebiscitní vydání z roku 1920. Když už jsem byl v tom vylepšování, tak jsem se ještě rozhodl rozšířit tabulku o vyobrazení všech výplatních známek.
Kromě výplatních známek uvádí katalog Michel, že v období plebiscitu vyšly také služební známky – vzniklé přetiskem C.I.S. (Commission Internationale Slesvig). Ty jsou dosti vzácné a také drahé. Samotné známky jsem viděl v cenách přes 2.000,- Kč. Proto bývají falzovány.

Kompletní sestava služ. známek. Mi# 1-14. Přestože bylo v aukci uvedeno “as is”, překročila konečná cena 16.000,- Kč. Prodáno v lednu 2020.

Obrázky známek jsem našel hlavně v databázi colnect.com . Některé podklady však chyběly a jindy otisk razítka výrazně zasahoval do kresby. Pak jsem vzory hledal na různých internetových aukcích.  Pro známky Mi č. 5 mám uvedeny 2 varianty. U známky číslo 18 jsou také 2 varianty – “a” a “b”. Na internetových stránkách jsem se setkal v popisech i s variantou “c”. Tu však můj seznam neuvádí, její obraz mám proto popsán písmenem “b”. Páteční večer jaksi rychle utekl a v sobotu ve 2 ráno jsem byl s verzí číslo 1 hotov. Dnes ji předkládám svým čtenářům volně pro nekomerční použití. Snad se bude hodit i dalším sběratelům:

Kromě obrázku jsem zde umístil ke stažení tento dokument ve formátu PDF – ZZ Holštýnska a Šlesvicka. V něm jsou zobrazeny jednotlivé známky ve vyšší kvalitě. Zároveň jsem v menu založil stránku pro známkovou oblast Německo .

Nemyslím si, že by se mi někdy podařilo (a ani to nemám v plánu) všechny zobrazené známky sesbírat. Tuto tabulku si  vložím do alba jako úvodní stránku. Spíše se z finančních důvodů zaměřím až na pozdější období  = Severní Šlesvicko. Zde si rád doplním i poštovní doklady.

KL zaslaný ze Severního Šlesvicka do Švýcarska. 1920
R obálka zaslaná z Haderslevu do Flensburgu v květnu? 1920

 

Moc pěkně zpracovaný vývojový diagram pro staroněmecká území Šlesvicko, Holštýnsko a Lauenburg vytvořil pan Gerben van Gelder. Dovolil jsem si tam přidat ještě i chybějící známku Mi# 18 vydanou ve druhé polovině roku 1867.

 

Doplněno: Až po dokončení tabulky jsem na německé Wikipedii náhodně našel ještě další zajímavý seznam vydaných známek z období 1850 – 67. Obsahuje kvalitní fotografie nerazítkovaných známek. Snad se vám bude také hodit.

Zdroje: Katalog Michel Deutschland Spezial, fotoarchív autora, Wikipedie, stránky colnet.com, FAZZ, Marek: Filatelistický atlas – Evropa, stampworldhistory.com, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *