Zajímavosti známkových zemí ZZZ 10/22

CURIOSITY FROM GEOGRAPHIC PHILATELY 22/10

(doplněno – prosinec 2022)

Protože se mi během poslední doby nashromáždilo několik drobných novinek, rozhodl jsem se, že je budu publikovat současně v jednom článku.

Levanta – Zajímavá smíšená frankatura na řeckém pohledu Smyrny. Použity známky pro italskou (10 Para) + německou (20 Para) Levantu. Odesláno 22.11.1908 z německého poštovního úřadu ve Smyrně do Německa.

 

BARBADOS

Od 30. listopadu 2021 je Barbados republikou, a proto jsem průběžně sledoval informace o nových známkách. Dne 23. října 2022 vyšla čtyřznámková emise na téma hrnčířství na Barbadosu.

Převzato ze stampboards.com

Také vyšla reedice známky z roku 2016 s portrétem sira Grantleyho Adamse (první premiér Barbadosu od roku 1953) – s dotiskem 2022 ve spodní části známky. Změna státoprávního uspořádání se zatím neprojevila ani v názvu země na známkách a ani tematicky.

 

GABUN

Britské společenství Commonwealth bylo naposledy rozšířeno o nové státy v roce 2009 členstvím Rwandy (nepočítáme-li opětovně přistoupivší Gambii a Maledivy). V červnu 2022 přistoupila bývalá francouzská kolonie Gabun. Další info najdete na stránkách thecommonwealth.org nebo níže v sekci o ZZ Togo. Nevíme, zda časem nedojde ke změně měny – CFA Franc (navázané na Euro). Uvidíme, zda se tato událost projeví i na známkách. Země aktuálně řeší jiné problémy, takže poslední známky vyšly v lednu 2019 – s frankofonním textem “Republique Gabonaise”.

 

GABUN – KONGO

Na konci srpna 2022 se na aukci eBay objevil nevšední padělek známky 15c Gabon-Congo. Text v červené barvě na bílem papíru. Tečky okolo “GAB” nejsou kompletní a také razítko je jakési podezřelé.

Přesto prodejce z Německa neváhal odstartovat na 50 € a popis doplnil textem RARITÄT. Naštěstí se nenechal nikdo napálit. Alespoň pro tentokrát.

 

ISLAND

Až letos jsem se dočetl překvapivou zprávu, že Island se stal ukončenou známkovou zemí. Poslední známky vyšly v říjnu 2020. Takže si můžeme upravit údaje o známkové činnosti: Island: 1873 – 2020. Dle katalogu ty úplně poslední s tématem Vánoce 2020. Nemají měnový údaj, ale obsahují text – Zásilky do 50g pro místní nebo evropské použití.

Známky Islandu Mi# 1621-2 (29.10.2020)

Známky, které neobsahují nominál, ale gramáž zásilky a její určení se na Islandu objevují od roku 2010.

Rozhodnutí ukončit vydávání nových známek údajně nebylo snadné, ale vedly k tomu ekonomické důvody. Za posledních 12 let (údaj z roku 2020) se snížil počet listovních zásilek více, než o polovinu. Zároveň klesl počet registrovaných sběratelů nových známek. Nejvíce jich bylo 15.000, dnes asi jen 2.000. Pro zásilky budou vypotřebovány stávající známky, případně bude proveden jejich dotisk. Články o ukončení vydávání známek si můžete přečíst na stránkách: linns.com, epsom and ewell philatelic society.co.uk, nebo ruv.is. Zpráva o ukončení emisní činnosti je doplněna i na stránku Postage stamps and postal history of Iceland. To, že pošta stále funguje mohu dokumentovat částečným skenem pohlednice, kterou mi zaslala Terezka 11.9.2022 ze Selfossu. Díky !
Čas ukáže, zda to bude definitivní stopka vydávání nových známek, ale v současné situaci asi ano.

 

ITÁLIE

Nedávno jsem navštívil Florencii. Jako správný turista jsem plánoval na poslední chvíli odeslat pohledy svým blízkým. Ne vždy mají prodejci v nabídce i známky. Proto jsem si vybral k nákupům různé místní trafiky a zde zakoupil i známky. Prodejce se jen zeptali, zda do Evropy a prodal mi samolepicí známky na kartičce s módním designem od italské privátní společnosti GPN (Globe Postal Network).

Na pohled můžete nalepit i emotikony a musíte ho odeslat z určených poštovních schránek (běžně vedle vchodu do trafiky). Za cenu 1,30 € je zákazníkům poskytována služba track-info. Stejný QR kód je na známce i na štítku, který vám zůstane. Sledování známek jsem viděl reálně jen v Itálii, kde firma GPN působí. Samozřejmě, že jsem nevěřil, že by se Česká pošta skenováním QR zdržovala a v ČR jsem QR kód na známce považoval za vtípek. Doma jsem zjistil, že vtípek je bohužel komplet vše. Je to hanba Itálie. Nabízet nic netušícím turistům pohledy a známky, které dojdou příjemci s pravděpodobností < 10 %. Bližší info od “spokojených” zákazníků najdete na stránce tripadvisor.com nebo trustpilot.com.
Navštívíte-li Itálii, kupujte pohledy až tehdy, když seženete známky Itálie a házejte je jen do schránek označených logem italské pošty! Nebo raději pošlete fotky (pohlednic) z mobilu. Bude to zdarma, okamžitě doručeno a ušetříte si navíc čas i nervy.

Doplněno 6.12.2022: Při pohledu do poštovní schránky jsem byl dnes překvapen. Pohled z Florencie odeslaný 30.9.22 skutečně dorazil po 67 dnech na místo určení. Známka nebyla znehodnocena žádným razítkem, pouze na dolním okraji pohlednice je otištěn oranžový řádek s kódy. Další pohledy dorazily také, takže tentokrát úspěch.

 

NIKARAGUA

Dle databáze colnect vyšly poslední známky Nikaraguy před rokem (30.09.2021) a od té doby produkce nepokračuje. Pravděpodobně od počátku roku 2022 už pošta nepoužívá známky. Na situaci upozornil pan Michael Schreiber, editor Nicarao v čísle 124. Odkazuje na zkušenosti s poštovní službou, kterou získal pan Jean – Michel Maese. Pro doporučené dopisy údajně nejsou používány známky ani razítka, a proto musí být dopisy zasílány expresně – za patřičný poplatek. Stránky correos.gob.ni nejsou aktuálně dostupné, facebookové stránky fungují.

 

TOGO

Podobně jako Gabun, tak se i bývalá francouzská kolonie Togo stala v červnu 2022 členem Commonwealth. Viz odkazy u Gabunu, případně článek nazvaný “Proč se bývalé francouzské kolonie připojily ke Commonwealthu” na webu BBC News. Nevím, zda časem dojde ke změně měny = CFA Franc. Také jsem zvědav, zda na změnu zareaguje Stamperija, která už letos stihla pod hlavičkou “Republique Togolaise” vydat přes 300 zcela zbytečných známek.

 

UKRAJINA

Zajímalo mne, zda má Ukrajina i po napadení prostředky na nové známky. Na eBay jsem zahlédl známky Ukrajiny, které jsem původně považoval za podvrh.

Vydáno 12.04.2022

Motiv vojáka ukazujícího fakáče na moře (a na přítisku na ruskou vojenskou loď Moskva) je dle stránek společnosti Ukrpošta použit na oficiálně vydané známce. Oficiálně vyšla také známka nazvaná “Ukrajinský traktor táhne zničený ruský tank”.

Vydáno 28.07.2022

Takže tematičtí sběratelé si mohou doplnit další kategorii. Mně osobně se zdá zajímavou známka s moderním designem nazvaná na colnectu (kterému děkuji za obrázky)  “ozbrojené síly”.

Vydáno 24.08.2022

Bohužel to momentálně nevypadá na smírnou dohodu. Mám pouze naději, ať konflikt na Ukrajině skončí a lidé se mohou bezpečně vrátit do vlasti.


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *