Afghánistán – bucharský konzulát 1920

0
0

AFGHANISTAN – CONSULATE OF BUKHARA 1920

(aktualizováno – květen 2023)

V červnu roku 2016 se na zahraniční aukci eBay objevila zajímavá afghánská známka, vzácně razítkovaná na bucharském konzulátu v Afghánistánu. Ten se tehdy nacházel ve městě Mazar-i-Sharif na severu země.

Starší pohlednice z Mazar-i-Sharif

O tomto vydání se zmiňuje i Jiří Marek v atlase Asie. Uvádí však, že se jedná o afghánskou poštu v Buchaře (1920-22) a také, že tato informace není ověřena. Pokusím se toto napravit.

J.Marek – Filatelistický atlas Asie (2.vydání) – ukázka

Razítko na známce v Markově atlase se velmi podobá razítku na nabízené známce :

V této eBay aukci byla nabízena běžná známka z roku 1916 s nominálem 1 abasi (Mi #187) , která má katalogovou hodnotu cca 1,5 Euro.

Afghánistán Mi#187

Díky vzácnému razítku se vyvolávací cena vyšplhala na 1000 USD. Za ni se známka neprodala a aukce byla dokonce předčasně ukončena. Prodejce následně nabídku zopakoval, ale další osud už mi není znám. V aukci bylo ještě uvedeno, že exemplář pochází od znalce Franka Pattersona, mj. autora publikace Afghanistan: Its Twentieth Century Postal Issues. Z toho lze usuzovat, že popis aukce by měl být korektní a jedná se o použití známky ne v Bucharském emirátu, nýbrž na území Afghánistánu.

Pátral jsem na internetu po bližších historických informacích, kdy a proč byl konzulát zřízen. Posledním vládcem Buchary (myšleno Bucharského emirátu) byl emír Mohammed Alim Chan z uzbecké dynastie. Ve snaze vzdorovat postupující Rudé armádě uzavřel spojenectví s afghánským emírem Ammanulláhem. Ten se po osvobození své země od britské nadvlády snažil vytvořit ve Střední Asii společenství muslimských zemí pod taktovkou Afghánistánu a možná i expandovat na ruské území. Součástí tohoto plánu byla materiální i vojenská pomoc zaslaná do Buchary v říjnu roku 1919. Zároveň byl v lednu 1920 otevřen stálý afghánský konzulát v Buchaře.

V severní části historické mapy z roku 1912 je Bucharský emirát

Následně své velvyslanectví zprovoznil v severoafghánském městě Mazar-i-Sharif Bucharský emirát. Takže po tomto datu zřejmě došlo k použití výše uvedeného razítka.

Požádal jsem o pomoc experta pro Afghánistán pana Petříka. Díky jeho vstřícnosti jsem získal zajímavé materiály. Nejprve nabízím ukázku z publikace Afghánistán 1901 – 1933 (autor Robert Jack):

Dvě varianty razítek používaných na bucharské ambasádě

 

Razítko PM2 je totožné s obrázkem uvedeným i v atlase Asie. Tam však Jiří Marek uvedl nesprávný popis. Razítko PM4 je určeno pro doporučenou poštu. Pro bližší vysvětlení údajů na razítkách jsem využil zaslaný sken publikace Johna Wilkinse:

Afghanistan 1840 – 2002 Postal History Handbook

Také jsem zkusil zjistit kalendářní rok na razítku. Zde se neobejdu bez převodní tabulky mezi gregoriánským (gk) a islámským kalendářem (ik). Budete-li to někdy také potřebovat (i mezi různými jinými kalendáři), zkuste jako já stránky richtera.cz případně Jantari Afghan Calendar Converter . Zde mi pro rok 1919 gk vyšel rok 1338 ik (١٣٣٨). Jelikož se roky kalendářů nepřekrývají přesně, může se jednat i o počátek roku 1920.

K potvrzení výše uvedeného mi ještě pomohl tip od spolupracovníka Marka M. Informaci o Bucharském konzulátu zahlédl v publikaci Stamps of the Russian Empire Used Abroad (Tchilinghirian+Stephen) z roku 1960. Díky sdružení Rossica se mi podařilo získat detailní sken:

Tchilinghirian_565
Díl 6, strana 565

Zde je kromě potvrzení informací již v článku uvedených zmíněna i existence dokumentů, které potvrzují reálný poštovní provoz.
Je tedy pravděpodobné, že před ustanovením konzulátu byl ve městě Mazar-I-Sharif bucharský zastupující úřad, který speciální razítka používal. Také se může jednat o drobnou nepřesnost díky odlišným pramenům na rozmezí let 1919 a 1920.

Každopádně však doba, kdy mohl bucharský úřad známky používat, byla dost krátká, protože již v září roku 1920 bylo město Buchara obsazeno Rudou armádou generála Frunzeho během tzv. Bucharské operace.

Hořící Buchara při útoku Rudé armády 1.září 1920

Těsně předtím emír Alim ze země uprchl, aby nakonec nalezl azyl v Afghánistánu. Dne 8. října byla vyhlášena komunisty ovládaná BNSR. Noví vládci v Buchaře pod vedením Moskvy zjevně neměli zájem o další spolupráci s tehdejší afghánskou reprezentací a konzulát uzavřeli.

Mnohem později, ve snaze o expanzi svého vlivu v této oblasti, došlo po takřka šedesáti letech k sovětské intervenci do Afghánistánu v prosinci 1979. Poté Alimova dcera, která tam v té době žila, musela i se svou rodinou zemi opustit.

To je zatím ve stručnosti vše, co jsem o době a motivech těchto vydání dokázal najít. Podařilo se vám zjistit něco bližšího ? Budu rád za vaše komentáře.

Jestliže vás historický vývoj v Buchaře zaujal, určitě si přečtěte článek Rudá armáda v dobyté Buchaře na stránkách Vojenského historického ústavu. Případně tehdejší propagandistický pohled na dobytí měst v Buchaře a o Basmačském povstání v sovětském článku nazvaném Bucharská kampaň v roce 1921 a stručný přehled tažení v letech 1921 a 22.

Doplněno 17.05. 2023: Dnes jsem od kamaráda Petra ze Skřečoně dostal příležitostnou pohlednici prvního dne vydanou 5. března 1991 v tehdejším Sovětském svazu. Zaujal mě název s přepisem do azbuky velmi podobným, jako má výše zmiňované afghánské město.

Pátráním na internetu jsem zjistil, že také v Tádžikistánu existuje sídlo Mazar-i Sharif (Mazori Šarif). Je to malá vesnice v horách, která je známá díky mauzoleu Muhammada Bašara.

Zdroje: Wikipedie, výše uvedené příručky, Jaromír Petřík, aukční servery, katalog Michel, Becker: Russia’s protectorates in Central Asia, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *