Buchara – charity stamp

0
0

BUKHARA – CHARITY STAMP

(aktualizováno – říjen 2023)

Ve svém prvním bucharském příspěvku z dubna 2016 jsem se zmínil také o známkách (v aukci označených jako Bukhara Revenue Charity Stamp), které jsem tehdy považoval za fantazijní. Při pátrání na internetu a ve starších číslech časopisu Filatelija jsem našel několik zajímavostí. Pro úvodní obrázek jsem zvolil foto použité známky s nominálem 15 kop s kruhovým poštovním razítkem ze Staré Buchary.

Nejvíce informací jsem nalezl v časopise Filatelija číslo 11 z roku 2001. Na pokračování tam vycházela publikace nazvaná Příručka nepoštovních známek. Autory textu byli filatelisté Lukjanov, Vova a Turčinskij.

Volně přeloženo:
Město Buchara (dnes v centrální oblasti Uzbekistánu)
1924 – Vydání výboru pro pomoc invalidům Bucharské lidové sovětské republiky. Rozměr 26×49-51 mm. Různé motivy. Text místním písmem, nominály arabským. Dvoubarevný tisk. Perforace 111/2. Kvalita perforace je špatná. Vydány byly následující nominály: 5k, 10k, 15k, 25k, 50k.
Poznámky:
1. Území Bucharské republiky je dnes rozděleno mezi Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán.
2. Vyskytují se známky s přeceněnými nominály, kde nový údaj je  napsán ručně inkoustovým perem. Sběratelsky cenné jsou pouze známky na dokumentech.

Motivem na těchto nepříliš kvalitních známkách jsou váleční invalidé a sirotci. Jak z nadpisu textu plyne, tak tyto příplatkové charitní známky byly pravděpodobně platné jen v městě Buchara. Na internetu jsem se setkal i s datem vydání 1925, kdy už byla BNSR součástí Sovětského Svazu. Z obrázků, které jsem měl k dispozici, je vidět, že znehodnocení známek se provádělo vícenásobným přeškrtnutím perem, případně kruhovým poštovním razítkem. Díky informaci od pana Mičánka jsem získal i fotografii dokumentu, na kterém je charitní známka přilepena.

Našel jsem ji v zajímavém článku, který mj. mapuje četnost použití bucharských fiskálních známek dle vydání a nominálů ve 20. letech. Stať se objevila v časopise Filatelija č.12 z roku 1990. Tento článek je volně dostupný (v ruštině) ve webovém archívu web.archive.org. Na reprodukci by měl být soudní dokument frankovaný bucharskými fiskálními známkami v celkové hodnotě 50 kopějek. Zajímavé je, že kolky nejsou nijak znehodnoceny. Dle autorů se od roku 1925 používaly na dokumentech navíc příplatkové známky – a to nejprve místní, následně sovětské. Pro doplnění ještě přidávám detail úředního poštovního razítka v černobílém provedení.

Sestava charitních známek Buchary, kterou se nepodařilo v roce 2016 prodat na aukci Cherrystone (vyvolávací cena 2.300,- USD), se po dvou letech objevila na aukci Raritan s příznivější vyvolávací cenou 300 USD.

Všechny varianty, známka 5 kopějek (vpravo nahoře ) není originální, pouze namalovaná

Tentokrát se také prodala, a to za 750,- USD bez aukčního poplatku. Možná se dublety z tohoto lotu časem objeví v aukčních nabídkách. To je aktuálně vše, co jsem o bucharském charitním vydání zjistil. Rád časem doplním další pokračování.

Zdroje: Výše uvedené odkazy, časopisy Filatelija, Wikipedie, aukce Cherrystone a Raritan, fotoarchív autora, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *