Známky Basmačského povstání (Východní Buchara)

THE STAMPS OF THE BASMACHI REVOLT
( EASTERN BUKHARA )

(doplněno – prosinec 2020)

O záhadných přetiscích orientálním písmem (znak sarkjari) na převážně ruských známkách jsem se kdysi dočetl v článku Jiřího Marka ve Zpravodaji Geophila číslo 59 na počátku roku 2013. Jmenoval se Východní Buchara – povstalecké známky.

Vyjednávání se zástupci Basmačů ve Ferganě 1921 (Wikipedie)

V něm autor popisuje přetiskové vydání, které údajně souviselo s rozsáhlým povstáním basmačských rebelů. Pojmenování pochází z turkického slova basmak = útočit.

To probíhalo postupně už od doby první světové války a poslední povstalci byli potlačeni až ve 30. letech 20. století. Povstání ve Střední Asii kulminovalo právě na počátku dvacátých let.

Kresby vzájemných protivníků

Pěkné stručné shrnutí jsem nalezl v knize Lidé z hor a lidé z pouští: Tádžikistán a Turkmenistán (UK Praha, 2007). Hlavními autory jsou Petr Kokaisl a Jan Pargač. V textu na stranách 71 a 72 se uvádí:

Ukázka z knihy – převzato z Google books

 

Jestliže Vás historické souvislosti zaujaly a chtěli byste se dozvědět další podrobnosti z bojů proti Basmačům, tak rozhodně navštivte webové fórum siberia-miniatures.ru , které mi doporučil Marko. Nalezl jsem tam mnoho souvisejících fotografií, často skoro 100 let starých, z nichž jsem několik  převzal do svého článku.

Nejvyšší vůdce Basmačů – Kurširmat

 

Soud nad zajatými Basmači 1925

 

A nyní zpět z historické minulosti k filatelistické současnosti. Pan Marek tehdy převzal článek zmiňovaný v úvodu od Viktora Berkoviče. Originální text se mi podařilo získat díky vstřícnosti pana Christera Brunströma. Ten kdysi vydával časopis ATALAYA Cinderella Magazine. A právě tam ke konci roku 2011 publikoval pan Berkovič příspěvek Eastern Buchara’s Rebel Stamps:

I zde však autor čerpá z předchozích článků. Když jsem hledal původní zdroj informací, musel jsem “sáhnout” do mnohem starších archívů časopisů Sovětský filatelista. Konkrétně až do roku 1922.

 

Tam jsem v čísle 1 ze září roku 1922 nalezl článek z června 1922. Jmenoval se “Mарки Басмаческого мятежа”. Česky Známky Basmačského povstání. Autorem byl pan S. Baranovskij z města Termez v tehdejší Bucharské lidové sovětské republice. Bohužel je tento článek výrazně ovlivněn dobou vzniku a je protkán spoustou propagandistických úvah, které s filatelií příliš nesouvisí.

Nevím, zda to nebyla záměrná úlitba socialistickému Rusku, aby článek mohl vyjít. Publikovat za totalitního režimu článek o povstání proti němu asi nebylo snadné. Naštěstí obsahuje i fakta, která pak my ostatní přebíráme:

1. Symbol na přetiscích se nazývá “sarkjari” a pochází z Perštiny. Znamená to služba. Stejné znaky se proto objevují i na služebních známkách státu Hajdarabád:

Hajdarabád, služební 1A

Na basmačských přetiscích je ale symbol vzhůru nohama. Baranovskij dále uvádí, že tento symbol může znamenat i slovo vojna (válka).

2. Symbol přetisku je vždy v černé barvě a může být na známce různě otočen. Na známkách, které jsem viděl, byl symbol stejně situován, tj. opačně. Věděli tvůrci přetisků, jak má být proveden ?

3. Baranovskij údajně viděl 3 dopisy frankované těmito známkami, sám je však označil za pochybné výrobky. Na aukcích jsem žádné takové doklady nezahlédl. Vy ano ?

4. Dále uvádím přehled 23 známek použitých pro přetisky. Doplnil jsem obrazovým materiálem a odkazy na kódy známek dle katalogu Michel. Jsou to následující vydání:

a) Rusko 1908-10, zoubkované:

Mi Rusko#: 63, 64, 65, 67, 68, 72, 77, 99

b) Rusko 1917, stříhané:

Mi Rusko#: 63IIB, 64IIB, 65IIB, 67IIB, 77Bx

c) RSFSR 1921, stříhané:

Mi Rusko#: 156, 157, 159, 160, 161

d) Ázerbájdžán 1919, stříhané
e) Persie 1889 a 1897, zoubkované:

Mi Ázerbájdžán#: 4, 10 + Mi Persie#: 64, 65, 99

 

5. V závěru své stati pan Baranovskij varuje filatelisty před tímto vydáním. Navzdory tomuto doporučení je o známky na aukcích stále zájem.

 

Tolik tedy k textu prvního sovětského článku o známkách Basmačského povstání. Ještě připojuji ukázky přetisků, které jsem viděl na internetu. Našel jsem pouze přetisky známek Ruska nebo RSFSR.

 

Protože se původní známky ze dvacátých let 20. století na trhu objevují velmi sporadicky a za vyšší cenu, tak se objevují padělky ( hlavně na aukcích eBay )  cenově v řádu setin tržní ceny originálních známek. Inzerované jsou však jako pravé a někdy je prodejci doprovází pro lepší důvěryhodnost i texty o basmačském povstání. Poznáte je dle ostřejších rovnějších obrysů přetisků.

Vlevo originál v ceně cca 70~100 USD, vpravo falzum za cenu 4 USD

Zda bylo vydání přetisků pro Východní Bucharu spekulativní a filatelisticky motivované nechám na vás. Já si troufám říci, že ano. Nicméně, i tak se jedná o zajímavé svědectví z doby existence BNSR a připomínku rozsáhlého národně – osvobozeneckého hnutí proti Rusku ve Střední Asii na počátku minulého století.

Setkání Basmačů v Turkmenistánu

 

Zdroje: Uvedené časopisy Atalaya a Sovětský Filatelista, kniha Lidé z hor a lidé z pouští, kniha Dějiny Kyrgyzstánu očima pamětníků (Petr Kokaisl+Amirbek Usmanov), Wikipedie, fórum siberia-miniatures.ru, internetové aukce , colnect.com, stampworld.com,  fotoarchív autora, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- kontakt na admistrátora blogu ---

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *