“Poštovní známky” Basmačského povstání (Východní Buchara)

“THE STAMPS” OF THE BASMACHI REVOLT
( EASTERN BUKHARA )

(aktualizováno – prosinec 2020)

O záhadných přetiscích orientálním písmem (znak sarkjari) na převážně ruských známkách jsem se kdysi dočetl v článku Jiřího Marka ve zpravodaji Geophila číslo 59 na počátku roku 2013. Jmenoval se Východní Buchara – povstalecké známky.

Vyjednávání se zástupci Basmačů ve Ferganě 1921 (Wikipedie)

V něm autor popisuje přetiskové vydání, které údajně souviselo s rozsáhlým povstáním basmačských rebelů. Pojmenování pochází z turkického slova basmak = útočit.

To probíhalo postupně už od doby první světové války a poslední povstalci byli potlačeni až ve 30. letech 20. století. Povstání ve Střední Asii kulminovalo právě na počátku dvacátých let.

Kresby vzájemných protivníků

Pěkné stručné shrnutí jsem nalezl v knize Lidé z hor a lidé z pouští: Tádžikistán a Turkmenistán (UK Praha, 2007). Hlavními autory jsou Petr Kokaisl a Jan Pargač. V textu na stranách 71 a 72 se uvádí:

Ukázka z knihy – převzato z Google books

 

Jestliže Vás historické souvislosti zaujaly a chtěli byste se dozvědět další podrobnosti z bojů proti Basmačům, tak rozhodně navštivte webové fórum siberia-miniatures.ru , které mi doporučil Marko. Nalezl jsem tam mnoho souvisejících fotografií, často skoro 100 let starých, z nichž jsem několik  převzal do svého článku.

Nejvyšší vůdce Basmačů – Kurširmat

 

Soud nad zajatými Basmači 1925

 

A nyní zpět z historické minulosti k filatelistické současnosti. Pan Marek tehdy převzal článek zmiňovaný v úvodu tohoto článku od Viktora Berkoviče. Originální text se mi podařilo získat díky vstřícnosti pana Christera Brunströma. Ten kdysi vydával časopis ATALAYA Cinderella Magazine. A právě tam ke konci roku 2011 publikoval pan Berkovič příspěvek Eastern Buchara’s Rebel Stamps:

I zde však autor čerpá z předchozích článků. Když jsem hledal původní zdroj informací, musel jsem “sáhnout” do mnohem starších archívů časopisů Sovětský filatelista. Konkrétně až do roku 1922.

Tam jsem v čísle 1 ze září roku 1922 nalezl článek napsaný v červnu 1922. Jmenoval se “Mарки Басмаческого мятежа”. Česky “Známky Basmačského povstání”. Autorem byl pan S. Baranovskij z města Termez v tehdejší Bucharské lidové sovětské republice. Bohužel je tento článek výrazně ovlivněn dobou vzniku a je protkán spoustou propagandistických úvah, které s filatelií příliš nesouvisí.

Nevím, zda to nebyla záměrná úlitba socialistickému Rusku, aby článek mohl vyjít. Publikovat za totalitního režimu článek o povstání proti němu asi nebylo snadné. Naštěstí obsahuje i fakta, která pak my ostatní přebíráme:

1. Symbol na přetiscích se nazývá “sarkjari” a pochází z Perštiny. Znamená to služba. Stejné znaky se proto objevují i na služebních známkách státu Hajdarabád:

Hajdarabád, služební 1A

Na basmačských přetiscích je ale symbol vzhůru nohama. Baranovskij dále uvádí, že tento symbol může znamenat i slovo vojna (válka).

2. Symbol přetisku je vždy v černé barvě a může být na známce různě otočen. Na známkách, které jsem viděl, byl symbol stejně situován, tj. opačně. Věděli tvůrci přetisků, jak má být orientován ?

3. Baranovskij údajně viděl 3 dopisy frankované těmito známkami, sám je však označil za pochybné výrobky. Na současných aukcích jsem žádné takové doklady nezahlédl. Pokud vy ano, dejte mi prosím vědět na mail uvedený v kontaktech.

4. Dále uvádím přehled 23 známek použitých pro přetisky. Doplnil jsem jej obrazovým materiálem a odkazy na kódy známek dle katalogu Michel. Jsou to následující dostupné známky:

a) Rusko 1908-10, zoubkované:

Mi Rusko#: 63, 64, 65, 67, 68, 72, 77, 99

b) Rusko 1917, stříhané:

Mi Rusko#: 63IIB, 64IIB, 65IIB, 67IIB, 77Bx

c) RSFSR 1921, stříhané:

Mi Rusko#: 156, 157, 159, 160, 161

d) Ázerbájdžán 1919, stříhané
e) Persie 1889 a 1897, zoubkované:

Mi Ázerbájdžán#: 4, 10 + Mi Persie#: 64, 65, 99

 

5. V závěru své stati pan Baranovskij varuje filatelisty před tímto vydáním. Navzdory tomuto doporučení je o známky na aukcích stále zájem.

 

Ještě připojuji ukázky přetisků, které jsem viděl na internetu. Našel jsem pouze přetisky na známkách Ruska nebo RSFSR.

 

Protože se původní známky z dvacátých let 20. století na trhu objevují velmi sporadicky a za vyšší cenu, tak mezeru na trhu zaplnili prodejci falz ( hlavně na aukcích eBay ). Ceny padělků se pohybují v řádu procent tržních cen originálních známek. Inzerované jsou však jako pravé a někdy je prodejci doprovází pro lepší důvěryhodnost i texty o basmačském povstání. Poznáte je dle ostřejších rovnějších obrysů přetisků.

Vlevo originál v ceně cca 70~100 USD, vpravo falzum za cenu 4 USD

Zda bylo vydání přetisků pro Východní Bucharu spekulativní a filatelisticky motivované nechám na vás. Já si troufám říci, že ano. Nicméně, i tak se jedná o zajímavé svědectví z doby existence Bucharské lidové republiky a také o připomínku rozsáhlého národně – osvobozeneckého hnutí proti Rusku ve Střední Asii na počátku minulého století.

Setkání Basmačů v Turkmenistánu

 

Zdroje: Uvedené časopisy Atalaya a Sovětský Filatelista, kniha Lidé z hor a lidé z pouští, kniha Dějiny Kyrgyzstánu očima pamětníků (Petr Kokaisl+Amirbek Usmanov), Wikipedie, fórum siberia-miniatures.ru, článek na téma Envera Pasha na webu memoryoffuture.blogspot.com, internetové aukce , colnect.com, stampworld.com,  fotoarchív autora, internet a další …


Publikováno pro nezávislý CZ/SK blog - www.znamkovezeme.cz
  Přebírání obsahu jen s písemným souhlasem autora příspěvku !
--- Admin blogu ---  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *